12 اسفند 1396
شماره خبر: 192288

آخرین اخطار استاندار برای راه اندازی نمایشگاه دائمی و پایانه صادراتی تا پایان سال

سپیدار‌آنلاین: گروه اقتصادی

آخرین اخطار استاندار برای راه اندازی نمایشگاه دائمی و پایانه صادراتی تا پایان سال


استاندارالبرز در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: راه اندازی پایانه صادراتی و نمایشگاه دائمی استان، مصوبه سفر هیات دولت و تکلیفی استانی است و در این زمینه ماموریت خاص و ویژه ای وجود دارد؛ بنابراین تا قبل از پایان سالجاری باید این تکلیف انجام شود.
« دکترمحمدعلی نجفی» صبح شنبه در پنجاهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در سالن شهدای دولت استانداری برگزارشد؛ اظهارداشت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی یکی از شوراهای مهم و موثر کشور است.
***تاکید دولت بر تقویت شوراهای گفتگو در استان ها
وی با اشاره به تاکید دولت بر تقویت شورای گفتگو خاطرنشان کرد: دو هفته گذشته جلسه مشترک بین استانداران و هیات دولت با دکتر روحانی ریاست محترم جمهور را داشتیم؛ تاکید اصلی در این سمینار نیز بر پٌربارتر شدن این شورا و تبادل گفتگوهای صمیمی تر و توسعه اختیارات به بخش خصوصی بود. نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: انتظار ما هم از مدیران بخش دولتی این است که به جد مباحث شورا را دنبال کنند و در مقابل از اتاق بازرگانی و اعضای آن نیز خواهان این هستیم مصوبات لازم در رابطه با بیمه و تامین اجتماعی و... به اجرا و جمع بندی برسد. وی با بیان اینکه اکنون دولت وارث شرایط سخت گذشته است؛ تصریح کرد: شرایط کشور خاص است، دولت علاوه بر امورجاری باید مباحث مربوط به سالهای قبل را نیز احیا کند؛ هم اکنون شرکت های خدماتی و صندوق های مالی و.. متعددی از سالها قبل صدمه دیده اند و دولت باید مجدد این صندوق ها و.. را احیا کند و انتظار می رود همراهی لازم با دولت و دولتمردان در این زمینه صورت گیرد.
***اجازه نمی دهیم چراغ یک واحد تولیدی هم خاموش شود
نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه نمی خواهیم چراغ حتی یک واحد تولیدی هم خاموش شود؛ گفت: خوشبختانه تحرک خوبی در استان ایجاد شده و باید بیمه و تامین اجتماعی مساعدت لازم را در این زمینه داشته باشند؛ اگر چه بدنه کار مقاومت کند باید با انعطاف، بخشی از مسائل را برطرف کرد.
***مصوبات شورای گفتگوی استان لازم الاجراست
وی در ادامه با بیان اینکه فلسفه کار شورای گفتگو بهره مندی از نقطه نظرات و مشورت گیری است؛ افزود: همه اعضا موظف به اجرای تصمیمات و مصوبات این شورا هستند.
***راه اندازی نمایشگاه دائمی و پایانه صادراتی، تکلیفی استانی و مصوبه دولت است
دکترنجفی همچنین درخصوص تعیین تکلیف زمین نمایشگاه دائمی در استان نیز تصریح کرد: تاکید ما استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است و باید از این حوزه دعوت به سرمایه گذاری شود. وی با اشاره به پتانسیل های صادراتی موجود در استان خاطرنشان کرد: فرودگاه به این عظمت و تنها فرودگاه کارگو کشور در البرز استقرار دارد؛ با توجه به برنامه های وسیعی که در زمینه صادرات داریم و صادرکنندگان بزرگ ملی که در این استان هستند باید امتیازات لازم نیز به آنها تعلق گیرد؛ با وجود این امر هنوز کار پایانه صادراتی انجام نشده است و این زیبنده استان نیست؛ بنابراین هرچه سریعتر و تا قبل از پایان سالجاری باید وضعیت پایانه صادراتی استان مشخص شود. دکتر نجفی گفت: راه اندازی پایانه صادراتی مصوبه دولت و تکلیفی استانی است و در این زمینه ماموریت خاص و ویژه ای به عهده دستگاه ها است که باید نسبت به انجام آن اهتمام داشته باشند. وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی پیام رو به رشد است اما انتظار ما بیش از این ظرفیت ها است.
***تصاحب بازار ارواسیا سیاست توسعه روابط اقتصادی و تجاری باشد
وی همچنین با اشاره به سفر اخیر هیات لهستانی به البرز بمنظور توسعه همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی گفت: لهستان در تصمیم گیری های جهانی همواره همراهی خوبی با جمهوری اسلامی داشته و منطقه خوبی برای تجارت است البته باید از ظرفیت آلمان و شهرهای حومه آن نیز بهره مند شد. وی درخصوص توسعه همکاری های تجاری با کشور ارمنستان نیز افزود: فرصت اروسیا باجمعیت ۱۸۰ میلیونی فراهم است و می توان در قالب های مختلفی از آن بهره مند شد؛ بخصوص در بحث صادرات باید کارهای بیشتری انجام شود. استاندارالبرز در بخش دیگری بر ضرورت مساعدت ویژه به مودیان مالیاتی تاکید کرد و گفت: در قبال اجرای این امر مودیان نیز وظایفی در قبال دولت دارند که باید به آن پایبند باشند.
***تاکید بر توسعه ارتباطات با مرکزپژوهش های مجلس
دکترنجفی همچنین بر توسعه ارتباطات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با مرکز پژوهش های مجلس بمنظور روان سازی قوانین نیز تاکید کرد و گفت: فاصله جایگاه استان در شاخص های بهبود فضای کسب و کار باید کمتر از رتبه پانزدهم شود.
***رتبه شاخص های کسب و کار البرز باید تک رقمی شود
وی تصریح کرد: حق البرز با توجه به وجود ظرفیت های اقتصادی و صنعتی فراتر از رتبه فعلی در کشور است و باید به جایگاه پایین تر از رتبه پنجم در کشور برسیم.
***البرز باید به آنچه حق اش در کشور است، بازگردد
استاندار البرز گفت: مولفه های اثربخش روی فضای کسب و کار باید تقویت شود چرا که برای بخش خصوصی ایجاد انگیزه خواهد داشت تا البرز به شرایط خودش و آنچه که حق اش هست باز گردد.
***تاکید بر توسعه صادرات گل و گیاه در استان
دکتر نجفی در بخش دیگری گفت: عمده مسائل و موانع استان در بخش کشاورزی است و باید تحرک ویژه ای را داشته باشیم. وی افزود: استان البرز یکی از استانهایی است که باید برای توسعه گلخانه ها و توسعه صادرات گل و گیاه امکانات لازم را داشته و موانع برداشته وکوتاه شود.
***برخورد با کارشکنی ها توسط دستگاه های امنیتی
دکتر نجفی همچنین با بیان اینکه استان در زمینه سرمایه گذاری خارجی رشد خوبی دارد و شاهد این هستیم که در سطح کشور نیز نمود دارد؛ افزود: با وجود این امر تمامی کارشکنی ها باید گزارش شود تا توسط دستگاه های نظارتی و امنیتی بررسی و قطعا نیز برخورد خواهد شد. بررسی پیشنهادات جلسه کارشناسی امور مالیاتی با موضوع رسیدگی به تراکنش های بانکی، بررسی پیشنهادات کمیسیون حمل و نقل، ترانزیت و امورگمرکی اتاق بازرگانی، بررسی اصلاح ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص نحوه اجرای ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده از دیگر محورهای این جلسه بشمار می رفت.
***توافقات البرز با لهستانی ها برای فروش خشکبار
رحیم بنامولایی رئیس اتاق بازرگانی البرز نیز در بخشی از جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: مذاکرات خوبی در جریان سفرهیات لهستان صورت گرفت و چندین تفاهم نامه و توافقنامه در هتل لاله منعقد شد که طی آن با چند شرکت نیز در خصوص فروش خشکبار به توافقاتی رسیدیم که همگی در جهت رونق صادرات در استان خواهد بود.
***تاسیس دفاتر مشترک البرز و آلمان برای توسعه همکاری های مشترک
وی همچنین با اشاره به مذاکرات انجام شده در خصوص ترمینال مسافربری در فرودگاه پیام گفت: هفته گذشته نیز در جریان دومین سفر هیات آلمانی جلسه خوبی در زمینه حمل و نقل، صنایع غذایی و دارویی داشتیم.
***بازار تجارت حلال را دوباره بدست می آوریم
رئیس اتاق بازرگانی البرز بیان کرد: بدنبال آن هستیم تا طرح تاسیس دفاتر مشترک بین البرز و آلمان با هدف توسعه صادرات و تبادل مواد اولیه انجام شود. بنامولایی همچنین گفت: تلاش داریم تا سهم کشورمان از تجارت از دست رفته حلال را در بازارهای اروپایی که ناشی از تحریم های بجا مانده از گذشته است؛ مجدد در بازارهای اروپایی بدست بیاوریم. وی در ادامه با اشاره به اعزام هیاتی از اتاق بازرگانی البرز و ایران به کشورهند افزود: علاوه بر اعزام هیات بدنبال عرضه تولیدات داخلی در نمایشگاه توانمندی های اقتصادی هستیم.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود