18 فروردین 1397
شماره خبر: 193384

فرش دستباف ایرانی مورد حمایت مسئولین قرار گیرد

سپیدار‌آنلاین: گروه اقتصادی

فرش دستباف ایرانی مورد حمایت مسئولین قرار گیرد


یک مربی قالیبافی نابینایان در استان البرز گفت: فرش دستباف ایرانی با ویژگی‌های شاخص اقتصادی خود و به‌ویژه با دارا بودن ارزش‌افزوده فراوان، نقش و سهمی شایان توجهی در اقتصاد مقاومتی دارد که باید مورد حمایت مسئولین قرار گیرد.
راحله رحیمی مربی قالیبافی نابینایان استان البرز گفت: یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی، تقویت صادرات غیرنفتی است لذا فرش ایران از دیرباز تاکنون جایگاه مهمی در صادرات غیرنفتی کشور داشته است و درنتیجه از اهمیت بالایی در بُعد ملی برخوردار می‌باشد. وی افزود: در طول تاریخ کهن تولید فرش در ایران، این محصول بافرهنگ و هنر ایرانیان عجین شده و در کنار وجوه اقتصادی دارای جنبه‌های غنی هنری و فرهنگی است. مربی قالیبافی نابینایان در استان البرز تأکید کرد: فرش با ویژگی‌های شاخص اقتصادی خود و به‌ویژه با دارا بودن ارزش‌افزوده فراوان، نقش و سهمی شایان توجهی در اقتصاد مقاومتی دارد.
رحیمی یادآور شد: فرش دستباف این امکان را دارد که در موضوع اقتصاد مقاومتی و در شرایط سخت تحریم‌ها به یاری اقتصاد و اشتغال در کشور بیاید و تحریم کنندگان را ناکام سازد. وی بیان کرد: عده‌ای از مسئولان ارزش برند فرش و تولید ملی را نمی‌دانند، آن‌گونه که باید به فرش دستباف توجه نمی‌کنند و به آن کم‌محلی می‌کنند. مربی قالیبافی نابینایان در استان البرز عنوان کرد: با آموزش هنر اصیل قالیبافی، توانستیم 100 نابینا را در البرز به اشتغال برسانیم و با سفارش‌هایی که دریافت می‌کنند روزمرگی خود را می‌گذرانند. رحیمی تصریح کرد: نابینایان به‌وسیله بریل کردن و کدبندی نخ نقشه را به‌راحتی روی دار پیاده می‌کنند و یا در ذهن خود با شماره‌گذاری که می‌کنند نخ‌ها را مرتب می‌چینند. وی اظهار کرد: فرش دستبافت تنها محصولی است که هیچ وابستگی به واردات ندارد و مصداق واقعی «اقتصاد مقاومتی» است بنابراین چنانچه مسئولان و دست‌اندرکاران همت کنند می‌توان با رفع مشکلات این بخش، تولید را افزایش داد که نتیجه آن افزایش اشتغال‌زایی است. وی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به‌عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی» است.

منبع فارس

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود