31 مرداد 1395
شماره خبر: 168645

رشد ۱۴ برابری فروش فرآورده‌های بیولوژیک موسسه رازی

سپیدار‌آنلاین: گروه اجتماعی

رشد ۱۴ برابری فروش فرآورده‌های بیولوژیک موسسه رازی


رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از رشد ۱۴ برابری فروش فرآورده های بیولوژیک این موسسه از ۹ میلیارد تومان در سال ۸۵ به ۱۲۸ میلیارد تومان در سال ۹۴ خبر داد.
دکتر حمید کهرام با اشاره به عملکرد موسسه رازی در جذب اعتبارات در ۱۴ سال گذشته اظهار کرد: از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۴ مجموع اعتبارات دریافتی موسسه رازی، چه اعتبارات پرداخت شده از سوی دولت و چه درآمدهای اختصاصی که این موسسه از طریق فروش محصولاتش به دست آورده، افزایش داشته است. وی با بیان اینکه بخشی از اعتبارات موسسه رازی از محل درآمد عمومی و بخشی از طریق درآمد اختصاصی تامین می شود، به ارائه گزارشی مقایسه ای استناد کرد و گفت: موسسه رازی در بخش درآمد اختصاصی، در سال ۸۵ حدود ۹ میلیارد تومان، در سال ۹۰، ۳۱ میلیارد تومان و در سال ۹۱، ۴۰ میلیارد تومان درآمد به دست آورد اما در سال ۹۴ توانست از محل فروش فرآورده های بیولوژیک خود حدود ۱۲۸ میلیارد تومان درآمد کسب کند. وی تاکید کرد: با توجه به تلاش دولت برای کوچک سازی و به تبع کاهش درآمدهای عمومی، در سال های اخیر، تلاشمان را در موسسه رازی برای جذب حداکثری اعتبارات از محل درآمدهای اختصاصی قرار دادیم.
افزایش میزان تولیدات موسسه رازی
کهرام با اشاره به افزایش میزان تولیدات موسسه رازی در رشد درآمدی این موسسه، همچنین گفت: گرچه افزایش درآمد از طریق فروش محصولات موسسه کار آسانی نبود و ریسک پذیری بالایی داشت با این حال با اتخاذ سیاست های برنامه ریزی شده در شورای بازار موسسه رازی، در این بخش به موفقیت دست یافتیم. به گفته وی کسب این درآمد سبب شد موسسه رازی در بخش بودجه ای با تراز مثبت وارد سال ۹۵ شود؛ اتفاقی که در ۱۵-۱۰ سال اخیر در این موسسه بی سابقه بوده و ذخیره سازی اعتبارات برای سال جاری را به دنبال داشت. کهرام تاکید کرد: عزم موسسه رازی بر کسب درآمد از طریق فروش محصولات، تجاری سازی، تولید دانش فنی و انتقال آن به بخش خصوصی و افزایش تحقیقات دامپزشکی است و کمتر بر منابع دولتی تکیه می کند اما با توجه به ماهیت دولتی این موسسه، بخشی از اعتبارات از منابع دولتی جذب می شود. رئیس موسسه رازی در ادامه این گزارش به درآمدهای عمومی از محل منابع دولتی اشاره کرد و در این بخش نیز از افزایش بودجه خبر داد. کهرام گفت: وصول اعتبارات از بودجه های دولتی کار سختی است اما در این بخش نیز شاهد اتفاقات خوبی بودیم.
ضرورت خرید تجهیزات
وی آماری از میزان درآمد عمومی ارائه داد و افزود: در این بخش در سال های ۸۵، ۹۰، ۹۱ و ۹۴ به ترتیب حدود ۱۰ میلیارد تومان، ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، ۱۸ میلیارد تومان و ۳۲ میلیارد تومان به موسسه رازی اختصاص یافت. کهرام همچنین به گزارش دیگری اشاره کرد و خبر داد: در دو سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ موسسه رازی، از محل درآمد اختصاصی، بخشی برای خرید تجهیزات، ساختمان سازی و تعمیر ساختمان های موسسه هزینه شد. رئیس موسسه رازی یادآور شد: این هزینه ها در همه ادارات دولتی از محل اعتبارات تملک و دارایی که دولت در اختیار این ادارات قرار می دهد، تامین می شود اما در موسسه رازی تخصیص بخشی از درآمد اختصاصی برای مصارف تملک و دارایی، با توجه به کسری بودجه دولت، سبب شد باری از دوش این قوه برداشته شود. موسسه رازی در استان البرز، شهرستان کرج مستقر است.

منبع مهر

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود