22 تیر 1399
شماره خبر: 238356

۲۱ تیرماه روز بدون پلاستیک: کیسه های پلاستیکی تهدیدی براي محيط زيست

سپیدار‌آنلاین: گروه اجتماعی

۲۱ تیرماه روز بدون پلاستیک: کیسه های پلاستیکی تهدیدی براي محيط زيست


به‌منظور فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح دانش شهروندان درزمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، بیست‌ویکم تیرماه از سوی طرفداران محیط‌زیست روز بدون کیسه پلاستیکی نام‌گذاری شده است. نگرانی استفاده از پلاستیک و عواقب آن سبب شده تا بیست‌ویکم تیر را به‌عنوان روز بدون پلاستیک نام‌گذاری کنند

در ایران۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون پلاستیک"یا در واقع"روز بدون کيسه‌هاي پلاستيکي" ناميده شده است.زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به ارمغان آورد، گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب ما می کند که کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف از جمله این موارد هستند.ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه زیان های بهداشتی و محیط زیستی استفاده از کیسه های پلاستیکی از جمله اهداف مهم نامگذاری این روز بوده است چرا که کاربرد بسيار آنها از سويي، و ماهيت تجزيه‌ ناپذيري اين ماده‌ي نفتي و آسيب‌هاي فراوانش بر محيط زيست خشکي و دريا و زيست بوم‌ها از ديگر سو است.البته لازم است يادآور شويم منظور از اين روز، استفاده نکردن از کيسه‌هاي پلاستيکي و ظروف يكبار مصرف با پايه‌ي پلاستيك است، نه هرآنچه كه پلاستيك نام دارد.با آگاهی رسانی‌هایی که توسط رسانه‌های دیداری و شنیداري گوناگون و نيز شبکه‌هاي مجازي متنوع موجود درکشور انجام مي‌شود، تقريبا همه‌ي مردم از زيان‌هاي گاه جبران ناپذير پلاستيک که پرکاربردترين آنها، کيسه‌هاي پلاستيکي هستند،كم و بيش مطلع شده‌اند و اين موضوع، جاي بسي خوشوقتي است چراكه آگاهي، نقطه‌ي آغاز تغيير بينش و به تبع آن، تغيير رفتار انسان و نويد بخش اقدامات آگاهانه‌ي دوسندار محيط زيست است.
کیسه های پلاستیکی به دلیل ارزان، بادوام، سبک، کاربردی و بهداشتی بودن برای حمل مواد غذایی در بین مردم محبوبیت زیادی دارد. براساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از3 میلیون تن پلاستیک تولید می شود. بیشتر این پلاستیک ها نیز بادوام هستند و صد ها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند.تجزیه کیسه های پلاستیکی حداقل ۳۰۰ سال طول می کشد و هیچکس آنقدر عمر نمی کند که تجزیه پلاستیک ها را ببیند !بشر امروز در دنیایی از کیسه‌های پلاستیکی زندگی می‌کند. این کیسه‌ها در هر مکان و فروشگاهی در دسترس هستند و بسیاری از افراد با تنها یک بار استفاده از این کیسه‌ها، آنها را دور می‌اندازند. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که این زباله‌ها پس از دور انداختن چه سرانجامی پیدا می‌کنند؟
متاسفانه ما انسان‌ها مشتاقانه و بدون هیچ احساس مسئولیتی از این محصولات مصنوعی و ساخته دست بشر استقبال می‌کنیم ولی هرگز تصور نمی‌کنیم که در آستانه رقم زدن یک فاجعه زیست‌محیطی هستیم. فاجعه‌ای که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته باشد.
هوا، غبار، آب و غذا می توانند براحتی ما را در معرض مواد شیمیایی موجود در پلاستیک ها قرار دهند. دفن پلاستیک لزوما به معنای محو شدن یا نابودی این مواد سمی نخواهد بود، بلکه برعکس آنها را وارد زنجیره غذایی و آب های زیرزمینی خواهد کرد.
جالب است بدانید بیشتر از یک میلیارد تن پلاستیک دور انداخته شده از دهه 1950 میلادی هنوز هم از بین نرفته اند و احتمالا تا صدها سال بعد هم در طبیعت باقی خواهند ماند. تجدیدنظر بسیاری از ما در مصرف پلاستیک می تواند راه حل بحرانی باشد که نسل های آینده قطعا مجبور هستند به طور جدی با آن دست و پنجه نرم کنند.
هر چند در ایران روز ۲۱ تیرماه به عنوان «روز خرید بدون کیسه نایلونی» با شعار «امروز یک کیسه پلاستیکی کمتر» نامگذاری شده ‌است، اما اگر فکری برای ظروف و کیسه‌های پلاستیکی نکنیم روزی خواهد رسید که دنیا پر از کیسه های پلاستیکی می‌شود که نمی‌توانیم از آن‌ها رهایی یابیم.
امروزه استفاده از کیسه های پلاستیکی امری طبیعی و جا افتاده است، اما باید برای سلامتی خودمان هم که شده کمتر از این کیسه ها استفاده کنیم.
دریافت کمترین تعداد کیسه های نایلونی هنگام خرید، به همراه داشتن کیسه هاي پارچه اي در زمان خريدهاي قابل پيش بيني، استفاده از سبدهاي خريد به جاي نايلون، استفاده‌ي کمتر از ظروف يکبار مصرف، خريد محصولاتي که در بسته‌بندي آنها، به جاي پلاستيک از شيشه يا کاغذ استفاده شده و آنچه بسيار مهم است افزايش سطح آگاهي و دانش درباره‌ي موضوعات و شناخت وظايف فردي و به تبع آن تقويت حس مشاركت اجتماعي است که هر انسانی که به حفظ محیط زیست و زندگی خود و اطرافیان خود اهمیت میدهد، وظیفه دارد تا همواره به این موارد توجه کند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود