12 تیر 1397
شماره خبر: 197953

آئین تکریم ومعارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز برگزار شد

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگی

آئین تکریم ومعارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز برگزار شد


با حضور جمعی از مسئولین استانی و معاونین نهادکتابخانه های عمومی کشور، آئین تکریم ومعارفه احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه های استان البرز برگزار شد.
با حضور خیراله ترخانی سرپرست معاونت سیاسی وامنیتی استانداری، امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد عمومی کتابخانه های کشور، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد، محمد زاده مدیر کل امور مجلس و استانهای نهاد وجمعی از مسئولین و مدیران استانی و نهاد کتابخانه ها در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی امیرکبیر، آئین تکریم ومعارفه مدیرکل کتابخانه های استان البرز برگزار شد. دراین مراسم، امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد عمومی کتابخانه های کشور ضمن تشکر از زحمات آقای برزگری در اداره کل کتابخانه های استان البرز گفت: آرامشی که در شش ماه حضور آقای برزگری در کتابخانه های عمومی استان برقرار بود قابل تقدیر است وی با اشاره به وضعیت استان از نظر کتابخانه ها گفت: مشکلات و مسائلی وجود دارد که با عنایت مسئولین استانی انشاالله برطرف شود. از جمله این مسائل یکی اینکه در برخی از مسائل فرهنگی، کلانشهرها از جمله البرز و کرج، مظلوم واقع شدند. از مصادیق این مظلومیت حوزه کتاب و کتابخوانی است. معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد عمومی کتابخانه های کشور ضمن اشاره به وضعیت فرهنگی کلانشهرها گفت: با بررسی استانداردهای بهره برداری از کتابخانه ها به ازای هر 100 نفر 8 متر مربع فضای کتابخانه باید وجود داشته باشد. متاسفانه در کلانشهرهای ما این سرانه بین 0.3 تا 0.7 است. و این برازنده کلانشهرهای ما نیست. وی ادامه داد: یکی از اولویت های ما افزایش سرانه های کتابخانه ها در کلانشهرهاست. افزایش سرانه کتابخانه به آموزش، به فرهنگ، به حوزه سلامت، بر همه حوزه های پیرامونی در جامعه تاثیر دارد و کمک می کند. متولیان گفت: انشاالله با پیگیری های مقام های استانی و جناب آقای هراتی ما شاهد افزایش سرانه فضای کتابخانه های استان البرز باشیم. با توجه به سابقه فرهنگی جناب آقای هراتی امیدواریم این امر محقق شود.
در ادامه خیراله ترخانی معاون سیاسی وامنیتی استانداری البرز ضمن خیرمقدم به مهمانان گفت: استان البرز از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این استان با 2700000نفر جمعیت فقط حدود 500000 دانش آموز دارد. در آزمون کنکورسراسری امسال 36000 نفر شرکت کرده اند و قابل توجه اینکه 63% متقاضیان آزمون بانوان بودند. وی با اشاره به سابقه آقای هراتی در آموزش و پرورش گفت: این موضوع توجه ویژه به دانش آموزان را می طلبد. و با توجه به فضای مجازی و آسیب هایی که در زمینه امر مطالعه داشته است، توجه بیش از پیش به کتابخانه ها واجب شده است. ترخانی گفت: توجه با آسیب های اجتماعی از بستر مطالعه و تحقیق می گذرد. و این موضوع نقش کتابخانه ها را برجسته می کند. احمدعلی هراتی مدیرکل جدید استان ضمن خیرمقدم به مهمانان و مسئولین استانی گفت: ارتقاء سرانه مطالعه استان در بخش نرم افزاری با همت طلایه داران این عرصه که همکاران کتابدار در کتابخانه ها و اداره ها صورت خواهد پذیرفت و در بخش سخت افزاری همت مسئولین کشوری و مدیران استانی در بخش های متفاوت را می طلبد. وی با اشاره به نقشه راه استان در امر کتابخوانی گفت: فرهنگ مطالعه در دین اسلام جایگاه خاصی دارد چرا که معجزه پیامبر اسلام کتاب است. و باید توجه داشت که مسیر توسعه و پیشرفت از کتاب و کتابخوانی است. هراتی با تصریح اهمیت کتابخوانی تاکید کرد: امروز نقش مهم کتابخوانی و کتابخانه ها در فرهنگ را نباید نادیده گرفت. و باید کتابخانه ها را به مراکز فرهنگی تبدیل کرد.


ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود