29 آبان 1397
شماره خبر: 205245

سرانه مطالعه در استان البرز ۷۹ دقیقه است

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگی

سرانه مطالعه در استان البرز  ۷۹ دقیقه است


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز سرانه مطالعه در کشور با احتساب فضای مجازی ۷۶ دقیقه در شبانه‌روز است، گفت: این رقم در استان البرز ۷۹ دقیقه است.
احمدعلی هراتی در نشستی خبری که به مناسبت هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار برگزار شد، با اشاره به اینکه کتاب باران رحمت است، اظهار کرد: حیات جوامع بشری در همه حوزه‌ها از کتاب نشأت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه امروز بحث آشتی کتاب با رسانه مطرح است، افزود: اصحاب رسانه بازوان توانمند کتاب و کتاب خوابی هستند. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز بابیان اینکه سرانه مطالعه در البرز بالا است، گفت: استان البرز جز ۱۰ استان برتر درزمینهٔ مطالعه است. هراتی بابیان اینکه سرانه مطالعه در کشور با احتساب فضای مجازی ۷۶ دقیقه در شبانه‌روز است، افزود: این رقم در استان البرز ۷۹ دقیقه است. وی اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در البرز تنها یک کتابخانه داشتیم که این رقم اکنون به ۶۸ باب کتابخانه رسیده است، در حال حاضر ۴۵ باب کتابخانه نهادی، ۲۲ باب کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل در استان فعال هستند. مدیرکل کتابخانه‌های استان البرز ادامه داد: ۹ کتابخانه در شهرستان نظرآباد، ۸ باب در ساوجبلاغ، ۴ باب در اشتهارد، ۴ باب در فردیس و ۱۸ باب کتابخانه در شهرستان کرج فعال هستند. هراتی گفت: در سطح کتابخانه‌های استان البرز بیش از یک‌میلیون ۱۱۴ هزار نسخه کتاب وجود دارد. وی بابیان اینکه رسالت امروز کتابخانه‌ها به‌عنوان دستگاه فرهنگی - اجتماعی است، افزود: توجه به کانون‌های ادبی و فرهنگی در اکثر کتابخانه‌های ما موردتوجه است. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز بیان کرد: در حال حاضر ۹۱هزار و ۲۰۰ نفر عضو در کتابخانه‌های عمومی ما فعال است و۲۹ هزار و ۴۷۵ مترمربع فضای کتابخانه‌های عمومی استان البرز است. هراتی با اشاره به اینکه بخشی از درآمد کتابخانه‌ها از شهرداری است، بیان کرد: نیم درصد از بودجه محقق شده شهرداری‌ها مطابق قانون برای کتابخانه‌هاست.
وی بابیان اینکه تعاملات خوبی با شهرداری داریم، افزود: با همراهی شهرداری و سازمان پسماند سامانه ۱۳۷ را به‌عنوان سفیر کتاب معرفی کرده‌ایم. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز ادامه داد: در این طرح شهروندان با این سامانه تماس بگیرند و کتاب‌های خود را تحویل دهند تا در کتابخانه‌های عمومی استان مورداستفاده قرار بگیرد.

منبع مهر

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود