27 فروردین 1398
شماره خبر: 212959

مرمت سقف کاخ مروارید به پایان رسید

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگی

مرمت سقف کاخ مروارید به پایان رسید


معاون میراث فرهنگی البرز گفت: اگر بودجه مورد نیاز برای مرمت کاخ مروارید به طور منظم تخصیص داده می‌شد و دست ما برای کارکردن باز بود این پروژه دو ساله به اتمام می‌رسید ولی با این وضع بودجه و عدم کمک‌های دیگر دستگاه‌ها، این کار زمان می‌برد.
حسین امین افشار اظهار کرد: بودجه سال گذشته برای مرمت و بازسازی کاخ مروارید یک میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است.وی ادامه داد: البته با احتساب بیمه، مالیات و ... چیزی حدود 950 میلیون تومان برای مرمت این کاخ قرارداد بسته شد.وی توضیح داد: بخشی از مبلغ این قرارداد به حوزه طرح و اجرا و بخشی از آن نیز به مطالعات سازه‌ای بنا اختصاص داده شد.وی ابراز کرد: هم مشاوری که سال 96 بحث شناخت اولیه مجموعه یعنی فاز صفر و مطالعات میدانی مجموعه را انجام داده بود و هم مشاوری که در قرارداد پایانی با میراث فرهنگی همکاری دارد، اعلام کردند که با توجه به آزمایشات مکانیکی خاک، مقاوم سازی و ... این سازه قدرت تحمل وزن یک برف را هم ندارد به همین دلیل نمی‌توانیم روی آن باری اضافه کنیم.این مسئول خاطر نشان کرد: بر اساس تصمیم گرفتیم در وهله اول به سمت مقاوم سازی بنا حرکت کنیم و این فرایند تا مراحلی پیش رفته است.وی افزود: سقف آلومینیومی کاخ مروارید طی سال‌های گذشته به دلایل مختلف از محور اصلی خارج و دچار ریزش شده بود.امین افشار گفت: سقف این مجموعه با یک سری تکنیک‌های خاص مهندسی به حالت اولیه برگردانده شد و برخی فریم‌های آن تعویض شد.معاون میراث فرهنگی البرز توضیح داد: این مقدمات تا کنون انجام شده و امیدواریم بخش بعدی اعتبارات به زودی تخصیص پیدا کند تا مراحل بعدی مرمت انجام شود.وی اظهار کرد: مرمت کاخ مروارید امری زمانبر است چون در پروژه‌های این‌چنینی باید مرمت همه موارد از سازه گرفته تا الکتریکال و معماری و ... در نظر گرفته شود.وی افزود: ما به احتساب بودجه‌ای که تخصیص داده می‌شود فازهای عملیاتی را پیش می‌بریم و مجبوریم توقف داشته باشیم و بخش‌های دیگر را هم سر و سامان دهیم و همه کارها را منظم و در کنار هم پیش ببریم.
امین افشار گفت: اگر بودجه به طور منظم تخصیص داده می‌شد و دست ما برای کارکردن باز بود این پروژه دو ساله به اتمام می‌رسید ولی با این وضع بودجه و عدم کمک‌های دیگر دستگاه‌ها، این کار زمان می‌برد.

منبع ایسنا

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود