29 بهمن 1396
شماره خبر: 191665

خیرین فضای سبز، احسان را در کاشت درخت به تصویر می کشند

سپیدار‌آنلاین: گروه گفتگو

خیرین فضای سبز، احسان را در کاشت درخت به تصویر می کشند


احسان، رسمی کهن میان مردم ایران است، مردمی که هرگاه نیازمندی را ببینند دست یاری‌شان را به سویش دراز کرده و با تمام توان خود یاری می‌کنند، این رسم زیبا و دیرین این بار با عنوان احسان کاشت درخت نماینگر دست های پر مهر شهروندان کرجی می شود.
با مشارکت شهروندان کرجی طرحی با عنوان احسان و فضای سبز اجرا خواهد شد و متولی این طرح سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج می باشد. براین اساس با سرپرست سازمان حسین عطایی در خصوص اهداف و برنامه های اجرای این طرح به گفتگو پرداختیم که در زیر پاره ای از این مصاحبه را می خوانیم:
هدف از اجرای این طرح چه بوده است و اجرای این طرح چه کمکی به توسعه فضای سبزشهری خواهد کرد؟
عطایی: هدف اصلی این طرح بررسی و شناسایی راه های آسان برای جلب مشارکت مردم و خیرین، جوامع محلی علاقمند و داوطلب در فعالیتهای فضای سبز است که با بهره گیری از کمک های مالی خیرین برای نهادینه کردن فرهنگ توسعه فضای سبز شهری و درختکاری در راستای کاهش هر چه بیشتر آلودگی هوا و جلوگیری از بلایای طبیعی مانند رانش زمین و سیلاب ها به عنوان مهمترین اهداف اجرای این طرح برنامه ریزی شده است. در اين راستا استفاده از مشاركت مردمي به عنوان يك نياز و ضرورت مطرح است و با توجه به اينكه شهروندان وارثان اصلی درختان هستند و حفظ و نگهداری از این گنجینه های فضای سبز در گرو توجه به احساس تعلق اجتماعي افراد، می باشد و اهمیت به ایجاد تعهد و تعلق شهروندی از اولویت های سازمان دراجرای این طرح می باشد.
چه تمهیدات و تشکیلاتی در خصوص بکارگیری کمک های مردمی و خیرین اندیشیده اید؟
از جمله تمهیدات و تشکیلات در خصوص بکارگیری کمک های مردمی و خیرین، تشکیل جامعه خیرین فضای سبز در مناطق 10 گانه شهرداری کرج و تشکیل ستاد بانوان خیر فضای سبز در پارکهای بانوان(باغ ریحان و باغ جهان) کرج جهت بکارگیری داوطلبین و همچنین همکاری زنان خانه دار علاقمند در جهت احداث، توسعه و حفظ فضای سبز است که توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج انجام شده است.
توضیحاتی را در خصوص مراحل اجرای طرح خیرین و توسعه فضای سبز ارائه دهید؟
در این طرح ابتدا با اعلام آمادگی کتبی خیر برای کمک در احداث و توسعه فضای سبز و با کسب نظر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج مبنی بر اعلام نیاز و مشخص نمودن مکان احداث فضای سبز شروع و تفاهم نامه ای فی مابین خیر با سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج منعقد می شود. همچنین تهیه نقشه های مورد نیاز، نظارت درشروع عملیات اجرایی و برآورد هزینه ها از طریق سازمان صورت خواهد گرفت.
چه اقداماتی جهت اجرای طرح تاکنون صورت گرفته است؟
راه اندازی یک درگاه ویژه در سایت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج جهت بسترسازی حقوقی و قانونی در تسهیل مشارکت خیرین و اختصاص دادن دفاتر ویژه تحت پوشش سازمان برای دریافت کمک های نقدی خیرین به عنوان صندوق های حمایت از توسعه فضای سبز شهری که تصویب شورای شهر کرج در آن الزامی است از جمله اقداماتی است که توسط سازمان صورت گرفته ضمن اینکه فعال سازی دفاتر مناطق 10 گانه جهت ثبت نام و استفاده از مشارکت شهروندان و نیروهای داوطلب همان منطقه در برنامه های حفظ و نگهداری از فضای سبز و پارک ها، تشکیل برنامه های دوره ای همچنین بهره گیری از اراضی اهدا شده توسط خیرین به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج و ارزیابی توان آن ها جهت مناسب بودن کاشت گونه های درختی و جنگلی و سایر گونه ها و ارائه فهرست گونه های مهم جهت کاشت در قالب طرح مذکوراز اقداماتی است که توسط سازمان برنامه ریزی شده است. از طرفی ارائه دستورالعمل کاشت گونه های پیشنهادی واجرای برنامه های آموزشی جهت کاشت و نگهداری از گونه های فضای سبز و تشویق و تمجید خیرین فضای سبز با ارائه لوح های تقدیر و نصب تابلوهای منتسب به نام آن ها از برنامه های آتی سازمان می باشد. در پایان با توجه به اینکه در عصر حاضر اهميت و نقش فضاي سبز در حيات و توسعه شهرها تا حدي است که به عنوان يکي از شاخص هاي توسعه پايدار از آن ياد مي شود. تأثيرات فيزيکي و طبيعي اين فضاها در سيستم شهري و بازدهي هاي مختلف اکولوژيکي، اجتماعي و اقتصادي آن در ساختار جوامع انکار ناپذير است، تا آنجا که کاربري فضاي سبز در شهرها و سرانه آن از مباحث اساسي در برنامه ريزي و مديريت شهري محسوب مي شود و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با همکاری تمام عوامل خود در راستای توسعه فضای سبز شهرکرج تمام توان خود را بکار می گیرد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود