16 مهر 1397
شماره خبر: 202947

دنیای داوری روزهای خوب و بد دارد

سپیدار‌آنلاین: گروه گفتگو

دنیای داوری روزهای خوب و بد دارد


داور البرزی فوتبال ایران با اشاره به اینکه دنیای داوری روزهای خوب و بد دارد، از دستمزد پایین داوری در ایران گلایه کرد.
در حاشیه هفته ششم رقابت‌های لیگ آزادگان در کرج از زحمات یکی از داوران زحمتکش فوتبال ایران توسط هیئت فوتبال استان البرز تقدیر به عمل آمد و به‌صورت رسمی محمد ملکی از دنیای داوری خداحافظی کرد. بی‌شک داوران از قشر زحمتکش و بی توقع فوتبال ایران به شمار می‌آیند دستمزدشان نسبت به فوتبالیست‌های لیگ برتر ناچیز است و بیشتر از مربیان، بازیکنان و مدیران باشگاه‌ها مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند. در همین ارتباط گفتگویی را با این داور البرزی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
* خیلی زود از دنیای داوری خداحافظی کردید، چرا؟
من عاشق داوری هستم و در این حوزه طی ۲۱ سال خاطرات خوبی برایم رقم خورد ولی باوجوداینکه سه سال دیگر می‌توانستم در دنیای فوتبال قضاوت داشته باشم به دلیل مشغله تحصیلی در مقطع دکترا تصمیم گرفتم دیگر قضاوتی نداشته باشم ولی تحصیل من در ارتباط با مدیریت فوتبال است و به‌زودی بازهم به حوزه فوتبال بازخواهم گشت.
* داوران با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
یکی از دغدغه‌های اصلی داوران فوتبال مشکلات مالی است و متأسفانه دستمزد قضاوت بسیار پایین است، امیدوارم مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته داوران برنامه‌ریزی خوبی برای رفع این مشکل داشته باشند.
* چه پیشنهادی برای کمیته داوران فدراسیون فوتبال دارید؟
پیشنهاد من این است که مسئولان داوری مسابقات را به‌خوبی رصد کنند و برای داوری‌هایی که عملکرد خوبی داشته‌اند تشویق در نظر گرفته شود. داوری هم یک حرفه است که روز خوب و بد دارد، اگر خود کمیته داوران این کار را نکند، باعث می‌شود که دیگران در این زمینه اظهارنظر کنند و این کار شدت واکنش را بیشتر می‌کنند. به‌طورکلی خانواده فوتبال باید در کنار هم برای بهتر شدن و توسعه فوتبال تلاش کنند.
* در سال‌های اخیر استادیوم‌های فوتبال جو خوبی نداشته و شاهد اتفاقات ناخوشایندی هستیم در ارتباط صحبت می‌کنید؟
فوتبال ایران زیرساخت‌های لازم را برای برگزاری مسابقات ندارد، در این شرایط باید سعی کنیم انتظارات را با امکانات هماهنگ کنیم .به نظر من مردم مقصر بروز چنین اتفاقاتی نیستند و ای‌کاش به‌جای رفتارهای تند با آن‌ها به سراغ فرهنگ‌سازی در ورزشگاه‌ها برویم؛ این را بدانید برخی شیوه‌های رفتاری در ورزشگاه‌ها حتی مورد تائید فدراسیون جهانی فوتبال هم نیست. بیاییم برای یک‌بار شرایط ایده ال را در ورزشگاه‌های فوتبال مهیاسازیم و در ابتدا این کار صندلی‌های ورزشگاه‌ها را شماره‌گذاری کنیم. مطمئن باشید بعدازاین اتفاق دیگر شاهد بروز خیلی از رفتارهای ناهنجار نخواهید بود.
* داوری استان البرز را چطور ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر بهترین داوران در لیگ‌های استان البرز قضاوت می‌کنند، در آینده نزدیک چند تن از آن‌ها به لیگ‌های کشوری را قضاوت خواهند کرد که این پیشرفت برمی‌گردد به برنامه‌ریزی خوب هیئت فوتبال استان البرز که اهمیت فراوانی به داوری می‌دهد، امیدوارم شاهد پیشرفت این رشته ورزشی در البرز باشیم چون فوتبال از پتانسیل بالایی برخوردار است و آینده درخشانی از آن البرزی‌ها خواهد بود.
* و صحبت پایانی
چندین سال در خدمت فوتبال بودم و هدفم این بود تا قضاوت‌های خوبی داشته باشم و از همه‌کسانی که در این مسیر در کنارم بودند تشکر می‌کنم، صحبت پایانی من با داوران جوان است که برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند، امیدوارم شرایطی مهیا شود تا داوران در آرامش کامل به فعالیت ورزشی خود ادامه دهند.

هومن ناظمی:

منبع مهر

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود