5 شهریور 1398
شماره خبر: 219808

واکنش نماینده مجلس به تولید نخستین داروی سورفکتانت ریوی

سپیدار‌آنلاین: گروه گفتگو

واکنش نماینده مجلس به تولید نخستین داروی سورفکتانت ریوی


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در واکنش به تولید نخستین داروی سورفکتانت ریوی در کشور گفت: اگر راه برای جوانان باز شود، می‌توانیم حتی نسخ دیگری را برای سایر کشورها بپیچیم؛ ضمن اینکه نیازهای داخلی خود را نیز پوشش می‌دهیم.
تیتر کوتاه بود و لذت‌بخش «رونمایی از برکسورف نخستین سورفکتانت ریوی تولیدشده ایران در البرز»؛ این خبری بود که روزهای گذشته بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفت.آیین رسمی رونمایی از این دارو با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در یک شرکت دارویی در جاده مخصوص کرج ـ تهران در محدوده گرمدره برگزار شد.برکسورف برای درمان نوزادان معمولاً نارس با سندروم زجر تنفسی به‌کار می‌رود. سندروم زجر تنفسی (IRDS) در نوزادان نارسی اتفاق می‌افتد که در کمتر از ۳۲ هفتگی بارداری مادر به دنیا آمده‌اند یا وزن تولدشان برابر یا بزرگتر از ۷۰۰ گرم بوده است. این نوزادان کمبود ماده‌ای به نام سورفکتانت (Surfactant) در ریه خود دارند که از چسبیدن ریه‌ها به هم جلوگیری می‌کند و نوزاد قادر به تنفس طبیعی نیست. برکسورف سورفکتانت مانند سورفکتانت خود نوزاد با افزایش کمپلیانس ریوی به او کمک می‌کند تا تنفس طبیعی داشته باشد.تولید این دارو آنقدر برای کشور اهمیت دارد که تحقیقات محققان در زمینه آزمایشگاهی، پایلوت و صنعتی هفت سال به طول انجامیده و آزمایش‌های بالینی و مطالعات حیوانی نیز روی آن صورت گرفته است.نکته قابل توجه اینکه در مدت یکسال از انتشار مراحل تولید این دارو در کشور، ۱۱ کشور درخواست صادرات این دارو را به ایران ارائه کرده‌اند.براین‌اساس؛ با تولید داروی برکسورف نه‌تنها مقدار قابل توجهی ارز از کشور خارج نمی‌شود؛ بلکه کشور به درآمدزایی خواهد رسید و مهم‌تر از آن ۶۵ هزار نوزاد نارس با این دارو از خطر مرگ نجات پیدا می‌کنند.به گفته عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و انستیتوپاستور تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۱۰۰ بیماری نوپدید در دنیا ایجاد می‌شود و در زمانی که کشورهای توسعه یافته در راستای اعمال سیاست‌های آپارتاید نژادی به‌دنبال محروم کردن کشورهای جنوب از داروهای بیماری‌های نوپدید هستند؛ تولید داروهای کمیاب و نایاب در کشور و حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه ضروری به‌نظر می‌رسد.این از دو منظر قابل بررسی است؛ نخست اینکه با تولید این دارو علاوه بر ایران، کشورهای همسایه و مسلمانان نیز از محل واردات داروی سورفکتانت از ایران می‌توانند خطر مرگ نوزادان نارس را کاهش دهند و دوم اینکه با پیشرفت ایران در عرصه تولیدات دارویی در زمان اوج تحریم‌ها، پیام مهمی به دشمنان قسم‌خورده ایران اسلامی داده می‌شود که ملت ایران هرگز تسلیم زور نخواهد شد و می‌تواند با تکیه بر جوانان این مرز و بوم به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یابد.به مناسبت رونمایی از داروی سورفکتانت برای نخستین‌بار در ایران با اکبر رنجبرزاده عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اسدآباد در مجلس گفتگویی انجام دادیم تا پیشرفت‌های علمی و دارویی در ایران را طی سال‌های گذشته مورد بررسی قرار دهیم.
خبرگزاری: آقای دکتر؛ داروی برکسورف نخستین سورفکتانت ریوی تولید شده ایران با حضور معاون علمی و فناوری رونمایی شد؛ نکته قابل توجه اینکه این دارو در اوج تحریم ناجوانمردانه دشمنان قسم‌خورده جمهوری اسلامی با همت جوانان و محققان ایرانی تولید و روانه بازار شده است. ارزیابی شما از این موفقیت چیست؟
اکبرنجبرزاده: با وجود سنگ‌اندازی‌های دشمن از جمله اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران اسلامی، انگیزه و جدیت متخصصان داخلی افزایش پیدا کرده و موفق شدیم به پیشرفت‌های خوبی در عرصه‌های پزشکی ـ دارویی، صنعتی، نظامی و ... برسیم؛ به‌طوری‌ که دانشمندان، نخبگان، جامعه علمی و دانشگاهیان مصمم شده‌اند نیازهای داخلی را تأمین کرده و کشور را به سمت خودکفایی کامل پیش ببرند.به عنوان نمونه؛ رونمایی از داروی سورفکتانت برای درمان نوزادان معمولاً نارس با سندروم زجر تنفسی کاری بس بزرگ بود که به دست متخصصان ایرانی تولید شد تا شعار «ما می‌توانیم» که مدتی دچار وقفه شده بود، مجدداً زنده شود.متأسفانه نگاه‌های نجات‌بخش کاذب به بیگانگان، کشور را در عرصه تولید داخلی به سمت رکود برده بود و ایران از این لحاظ دچار ضرر و زیان‌های بسیاری شد؛ اما اکنون نگاه به بیرون مبدل به نگاه به درون شده و این فرصت ارزشمندی است که بتوانیم نیازمندی‌های خود را در عرصه‌های دارویی، تجهیزات پزشکی و دیگر صنایع وابسته در داخل تولید کنیم و این بهانه را از بیگانگان بگیریم که بخواهند عرصه را بر ما تنگ کنند تا به مقاصد شوم خود دست یابند.جامعه علمی و دانشگاهیان در راستای مقابله با این حرکت‌های مذبوحانه دشمنان گام‌های اساسی برداشته‌اند و ما یقین داریم که اگر شرایط، امکانات، تجهیزات و راه برای جوانان باز شود و از این ظرفیت‌ها بهره بگیریم، می‌توانیم حتی نسخ دیگری را برای سایر کشورها بپیچیم؛ ضمن اینکه نیازهای داخلی خود را نیز پوشش دهیم.
خبرگزاری: تاریخ نشان داده هر زمان مسئولان دولتی به جای تکیه به بیگانگان به متخصصان ایرانی اعتماد کرده‌اند؛ ایران پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است. برعکس هر زمان نگاه ما به دست غربی‌ها بوده، پسرفت کرده‌ایم؛ همانطور که اشاره کردید نمونه آن وقفه در پیشرفت‌های علمی در سال‌های گذشته بوده است. حال سؤال این است که شما تأثیر تحریم‌های دشمنان علیه ایران را در خودکفایی چگونه ارزیابی می‌کنید.رنجبرزاده: ابتدا بگویم که ما به استقبال تحریم دشمنان نرفتیم؛ اما دشمن، ایران اسلامی را در شرایطی قرار داده که تکیه به جوانان و متخصصان ایرانی تضمین‌کننده آینده کشور است. برخی سوءمدیریت‌ها نیز در گذشته موجب شد تا پیشرفت‌ها به کُندی پیش برود؛ اما در مجموع فشارها و محدودیت‌های ایجاد شده علیه کشور مثبت بوده و راه را برای پیشرفت‌های خیره‌کننده ایران در حوزه صنایع دارویی، پزشکی، مهندسی، نظامی و ... باز کرده است؛ امیدوارم در صنعت خودروسازی نیز بتوانیم ظرفیت‌های داخلی را به کار بگیریم.ایران امکانات، شرایط و موقعیت جغرافیایی بسیار ممتاز و برجسته‌ای دارد و در صورتی که «باور» ما به «یقین» تبدیل شود و اعتماد به خودباوری و تکیه به توانمندی‌های داخلی داشته باشیم؛ هر آنچه که نیاز بشر است می‌‌توانیم در داخل تولید کنیم.فرصت خوبی برای کشور فراهم شده و اگر وابستگی ما به دنیا بیشتر می‌شد این تحرک و واکنش‌های مثبت از ما ظهور و بروز نمی‌کرد؛ بنابراین در صورتی‌ که در زمان تحریم باید نگاه ما به درون، تولید، ایجاد اشتغال و صادرات باشد و این برای کشور نسخه شفابخشی خواهد بود که ناخواسته دشمن در اختیار ما قرار داده است.
خبرگزاری: مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی برای تسهیل صادرات به‌خصوص اقلام دارویی داشته است؟ ظاهراً عزم مجلس در این زمینه جزم است.رنجبرزاده: اراده نمایندگان مجلس در زمینه صادرات محکم است و در این راستا قوانین بسیار خوبی تصویب شده است؛ صادرات دارویی، تجهیزات پزشکی، بهداشتی. این موضوع برای کشور سودآور نیز بوده است، به‌خصوص در شرایط تحریم و نوسانات قیمت ارز.
همچنین با منابع انسانی کافی که در اختیار داریم در آینده می‌توانیم از محل صادرات در کشور اشتغال‌زایی ایجاد کنیم؛ یقیناً با تحرکات مثبتی که در قالب هوش، ذکاوت، علم و دانش اکنون در کشور ایجاد شده، در بحث تولید دارو و تجهیزات پزشکی وابستگی ما به خارج قطع می‌شود و می‌توانیم به صادرات روی بیاوریم.
خبرگزاری: به قطع وابستگی دارویی اشاره کردید. اگر اشتباه نکنم داروی فاکتور ۸ حتی در خاورمیانه تولید نمی‌شود؛ اما با همت جوانان و محققان داخلی، ایران به جمع کشورهای تولیدکننده این دارو پیوست و در ایام‌الله دهه فجر سال گذشته این دارو در واحد تولید انبوه داروی فاکتور ۸ در مشهد مقدس راه‌اندازی شد.رنجبرزاده: اشاره درستی کردید. ایران به‌صورت دانش‌بنیان به داروی فاکتور ۸ دست پیدا کرد (نه اینکه فاکتور ۸ مشتق از پلاسما باشد). نیاز داخل تا چند ماه آینده صددرصد پوشش داده خواهد شد و می‌توانیم این دارو را صادر کنیم. این خبر بسیار بسیار خوبی است و ارزش بالایی دارد. ساخت این دارو موجب شد تا از ارزبری هزار میلیارد تومانی جلوگیری شود و این مبلغ به اقتصادی کشور کمک زیادی خواهد کرد.
خبرگزاری: تولید این دارو بیشتر از همه بیماران هموفیلی را خوشحال کرد.
رنجبرزاده: بله. تولید این دارو برای بیماران هموفیلی کمک بزرگی بود و از این نمونه‌ها فراوان داریم و خوشبختانه کشور در مسیر درستی گام برداشته است و می‌توانیم با طی این مسیر به پیشرفت‌های قابل توجه زیادی دست پیدا کنیم.
خبرگزاری: آقای دکتر؛ به نظر شما این قطع وابستگی به خارج در زمینه دارویی چه زمانی به طور صددرصد تحقق پیدا می‌کند؟
رنجبرزاده: قطعاً این قطع وابستگی به خارج در عرصه دارویی تا سال آینده تحقق پیدا خواهد کرد؛ اما شیوه‌های تولید دارو به‌صورت ماهانه و سالانه تغییر می‌کند و باید طبق این تغییرات پیش برویم و با شیوه‌های جدید طبق موضوعات دانش‌بنیان گام برداریم تا در عرصه رقابت با دنیا عقب نمانیم و حتی در بسیاری از زمینه‌ها نیز پیش بیفتیم. یکنواختی و ساکن بودن دردی را دوا نخواهد کرد و ما را از قافله توسعه عقب می‌اندازد.باید در مسیر تولید و نیازهای داخل در عرصه‌های دارویی و ... مرتب تحقیق و پژوهش صورت بگیرد تا از شیوه‌های نوآورانه‌ای که دنیا در مسیر آن حرکت می‌کند، منحرف نشویم.
منبع:آنا

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود