25 فروردین 1398
شماره خبر: 212849

فقدان المان شهری و زیبایی بصری در البرز

سپیدار‌آنلاین: گروه گزارش

فقدان المان شهری و زیبایی بصری در البرز


[b]هنرمندان و دانشجویان رشته گرافیک سهم ویژه ای در زیباسازی شهر کرج دارند ولی به نظر می آید، استقبال مناسبی از این پتانسیل و ظرفیت هنری در جهت زیبایی بصری و ایجاد المان های شهری نمی شود./b]
از جمله عناصر مهم هویت هر شهر توجه به بافت تاریخی و المان های استفاده شده در سطح هر شهری است، این موضوع تا آنجا حائز اهمیت است، که نبود این جذابیت های بصری بسیاری از کسب و کارها و جاذبه های توریستی یک شهر را مختل می کند. همچنان که بسیاری از شهر های نوساخته ی دنیا که حتی سابقه ی تاریخی ندارند با ساخت المان های هنری خود جذب توریست می کنند. هر ساله تعطیلات نوروز بستر مناسب سفر مردم به شهر های مختلف را ایجاد می کند. هر شهری پیش از تعطیلات خود را برای میزبانی آماده می سازد. در این میان، این المان های شهری هستند که به بهترین نحو هویت ملی تاریخی و فرهنگی شهر را به مخاطب معرفی می کند. حال این سوال مطرح است، که استان البرز چه میزان پتانسیل لازم برای ساخت این المان هارا دارد؟ حضور هنرمندان و دانشجویان رشته ی گرافیک و نقاشی در این استان غیر قابل انکار است. می دانیم دانشجویان کاردانی و کارشناسی رشته های هنری بارها روی دیوار های دانشکده نقاشی دیواری انجام می دهند تا واحد نقاشی دیواری را پاس کنند. در این بین، زنگ خطری که از نبود مدیریت کارآمد به صدا آمده است، این مهم است که دانشجویان کاردانی و کارشناسی رشته های گرافیک و نقاشی البرز برای همکاری با شهرداری تهران قرار داد می بندند.
ضرورت بهره مندی از پتانسیل هنرمندان و دانشجویان رشته گرافیک این سوال را ایجاد می کند که چرا همکاری لازم میان زیباسازی شهر کرج و دانشکده ی هنر ایجاد نمی شود؟ در حالی که این دانشجویان بهترین پتانسیل را دارند و در عین حال کم هزینه ترین روش به حساب می آید.سال ها است که شهرداری در حال جذب دانشجویان با انگیزه برای نقاشی های سطح شهر است. از ماه بهمن پوستر های فراخوان شهرداری برای هنرمندان در سطح شهر دیده می شود. در حالی که نتایج این فراخوان در زمان عید تاثیری بر زیبایی شهر کرج ندارد. استان البرز چهارمین شهر پرجمعیت ایران با تنوع بسیار بالای قومیتی می تواند از تمام المان های قومی نشانی از اتحاد برای کل کشور باشد. استفاده از درختان میوه در سطح شهر یکی از آن روش هایی که در گذر زمان تاثیرات جالبی بر نما، رنگ و نشاط شهر می گذارد و در عین حال آب به پای گیاهی می رود که در بهار شکوفه های زیبا و پس از آن ثمر دارد و در روایات بسیاری از اهل بیت علیه السلام به آن اشاره شده است. اتفاق خوبی که هر ساله در کرج می افتد و با استقبال بی نظیر مردم روبرو می شود ، نمایشگاه باغ گلها است. این به معنای همکاری و علاقه ی مردم به این گونه فعالیت ها تلقی می شود. جای آن دارد،که این جشنواره را بیشتر گسترش دهیم تا به تمام استان رنگ و بوی بهاری دهد چرا که باور داریم که روز فرهنگی البرز فقط متعلق به یک باغ و یک پارک نیست. باوجود مشاهیر بنام این استان همچنان این تاریخ و چهره های ماندگار در پس بی توجهی و بی مهری مسؤولین و شاید هم بی اطلاعی از یادها می روند. یادآوری این هویت های ماندگار حس ارزشمندی و علاقه به محل زندگی را در میاد مردم افزایش می دهد. با وجود این باور داریم، هنگامی که مردم شهر خودرا دوست داشته باشند در حفظ و نگه داری آن کوشش می کنند.

منبع فارس

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود