30 اردیبهشت 1399
شماره خبر: 235409

روزگار سخت کارگران روزمزد در البرز

سپیدار‌آنلاین: گروه گزارش

روزگار سخت کارگران روزمزد در البرز


کارگران روز مزد در ایام کرونا با مشکلات متعددی برای پیدا کردن شغل مواجه هستند و نبود کار و شغل در این ایام به مشکلات آنها افزوده است.

شیوع ویروس کرونا سبب ایجاد مشکلاتی برای کارگران و کسانی که مشاغل ثابتی ندارند شده و بسیاری از کارگران فصلی و روز مزد در این شرایط برای تامین معاش روزانه خود با مشکل مواجه شده اند.از سوی دیگر وجود برخی کارگران اتباع بیگانه و ارزان بودن مزد برای این کارگران کارفرمایان را به سمت و سوی استفاده از این کارگران خارجی سوق داده است.
میدان شهید بهشتی کمالشهر همواره یکی از محل‌های تجمع کارگران فصلی است که برای درآوردن یک لقمه نان حلال در آنجا تجمع می‌کنند.با وجود استقرار تعداد زیادی از صنایع در این منطقه تعداد زیادی از کارگران از بیکاری و عدم به کارگیری خود در واحدهای صنعتی و حتی پروژهای ساخت و ساز گلایه دارند.
یکی از کارگران فصلی در میدان شهید بهشتی کمالشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: شیوع کرونا مشکلات زیادی برای قشر کارگران روزمزد ایجاد کرده ‌و این کارگران با توجه به کاهش ساخت و ساز با مشکلات معیشتی مواجه شده اند.وی افزود: برای پیدا کردن یک کار ساعت‌ها در این محل تجمع می‌کنیم و حتی روزهای زیادی بدون اینکه با ساعتها معطلی کاری پیدا کنیم به خانه بر می‌گردیم و شرمنده خانواده می‌شویم.
کارفرمایان کارگران اتباع بیگانه را به کارگران ایرانی ترجیح می‌دهند

یکی دیگر از کارگران با تأکید براینکه بنده کاشی کار و موزاییک کار هستم، اظهار داشت: در این ایام کاشی کاری و سرامیک کاری به شدت کم شده و خیلی از اوقات بدون پیدا کردن کاری به خانه بر میگردیم. وی با بیان اینکه اینگونه نیست که کار نباشد بلکه کارفرمایان کارگر خارجی را به کارگران ایرانی ترجیح می دهند،گفت: متاسفانه بی توجهی به کارگران ایرانی همچنان از سوی کارفرمایان ادامه دارد.
برخورد موسسات کاریابی با کارگران منصفانه نیست

یکی دیگر از کارگران فصلی نیز با بیان اینکه کارگران روز مزد در این شرایط نیاز به حمایت دارند،گفت: متاسفانه حمایت از این قشر بسیار ضعیف است و مشکلات معیشتی و پیدا کردن شغل برای کارگران روزمزد یکی از دغدغه‌های این روزها است.وی با اشاره به اینکه کاریابی‌ها هم در پیدا کردن شغل برای کارگران شرایطی را تعیین می کنند که برای کارگر سخت است،عنوان کرد: به طور مثال از حقوق روزانه 70، 80 هزار تومان بخش زیادی باید به کاریابی پرداخت شود.این کارگر روزمرد با بیان اینکه شرایط لازم برای پیدا کردن کار برای کارگران تسهیل شود،گفت: این نوع سیستم کاریابی بجای جذب و ایجاد انگیزه برای مراجعه کارگران سبب فراری شدن افراد جویای کار می‌شود.
نباید باوجود ساخت و سازها در کمالشهر بیکار داشته باشیم

یکی دیگر از کارگران فصلی در مورد معضل بیکاری برای کارگران فصلی ،اظهار داشت: بیکاری از مهمترین مشکلات مردم کمالشهر در این شهر نزدیک به مراکز صنعتی و کشاورزی است.
وی گفت: با وجود انبوهی از کارخانجات و ساخت و سازها در منطقه کمالشهر دلیل این همه بیکار در این منطقه جای تعجب دارد.وی با تأکید براینکه بنده خودم به عنوان کارگر فصلی بیکارم و فرزندانم هم در خانه بیکارند،افزود: چطور می‌توان در شرایط گرانی و افزایش اجاره بها و رهن خانه زندگی کنیم.
کارگران فصلی ایرانی امنیت شغلی ندارد

یکی دیگر از کارگران فصلی در منطقه کمالشهر با گلایه از عدم نبود امنیت شغلی برای کارگران روزمزد اظهار داشت: متاسفانه کار فرمایان به دنبال کسانی هستند که مزد کمتری بگیرند و و برای این موضوع از کارگران خارجی استفاده می کنند.وی با اشاره به اینکه از کارگران فصلی هیچ گونه حمایتی نمی‌شود و این حمایت‌ها تنها در حد شعار است،عنوان کرد: در این شرایط کرونا و مشکلات به وجود آمده کسی جویای احوال کارگران نیست.این کارگر روزمرد با بیان اینکه ساخت و سازهای زیادی در منطقه کمالشهر در حال انجام است،گفت: متاسفانه از کارگران بومی منطقه در این ساخت و سازها استفاده نمی‌شود و به کارگیری و استفاده از این کارگران کم است.

منبع تسنیم

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود