Logo

صفحه اصلي > گزارش > مراقب شادیهایمان باشیم

مراقب شادیهایمان باشیم


23 اسفند 1397. نويسنده: monshi
مراقب شادیهایمان باشیم

از ابتدای اسفند تاکنون ۴نفر در استان البرز به علت انفجار مواد محترقه مصدوم شده اند.
مراقب شادیهایمان باشیم رییس مرکز اورژانس115 استان با بیان اینکه یک کودک شش ساله نیز در میان مصدومان بوده است، گفت: با قرار گرفتن در روزهای پایانی سال و در میان تب و تاب آماده شدن برای استقبال از سال نو، دغدغه ذهنی استفاده از مواد محترقه برای پدران، مادران و متولیان امر برقراری امنیت و سلامت در این ایام، پُررنگ تر شده است و تمهیدات خاصی را می طلبد.دکتر بابایی افزود: همچون سالهای گذشته مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی البرز نیز به منظور کاهش حوادث مرتبط با چهارشنبه پایانی سال، اقدامات آموزشی و پیشگیری خود را از ابتدای اسفند ماه آغاز کرده و از آنجا که گروه سنی در معرض آسیب بیشتر کودکان و نوجوانان هستند به آموزش این گروه هدف پرداخته است و با اعزام تیم های آموزشی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی به مدارس، مهدهای کودک و ادارات مختلف برای آموزش، پیشگیری و مواجهه با حوادث چهارشنبه پایان سال به این مهم پرداخته است.وی افزود: آمار مصدومین حوادث مرتبط با استفاده و نگهداری مواد محترقه استان البرز در سال گذشته 202نفر بوده که شامل 57مورد آسیب چشمی، 86مورد سوختگی، 4مورد قطع عضو، 37مورد بریدگی و آسیب های وارد شده به اندامها بود و یک جوان 19ساله هم جان خود را از دست داد.رییس مرکز اورژانس115 استان گفت:کارشناسان اورژانس115 البرز از ابتدای اسفند ماه تا کنون با حضوردر 46مدرسه، 12مهدکودک،11 مسجد، 4سالن ورزشی و دیگر مراکز گروهی به بیش از سه هزار و 500نفر، آموزش پیشگیری و مقابله با حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال داده اند. دکتر بابایی توصیه هایی نیز به والدین و سایر افراد برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال کرده است:در ابتدا لازم است یادآور شویم که همه موادی که در نارنجک، ترقه، منور و سایر مواد آتش زا و محترقه استفاده می شوند، از مواد منفجره و آتش گیراست و می توانند منجر به صدمات جبران ناپذیری شوند.

1-این مواد خود به خود خاصیت آتش گیری و انفجاری دارند. لذا از نگهداری انها حتی به مقدار بسیار کم در منازل، زیر زمین، محل کارو ... جدا خودداری فرمائید.

2-از حمل مواد محترقه و انفجاری حتی به مقدار بسیار کم در جیب لباس و کیف جدا خودداری بفرمائید.

3-کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر محسوب می شوند. جهت پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، فرزندانتان را در تهیه و استفاده از وسایل آتش بازی بی خطر و مفرح همراهی کنید.

4-از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در محوطه مجتمع های مسکونی و معابر خودداری نمائید. چرا که ضمن آلودگی شدید هوا، خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری را هم در بر خواهد داشت.

5-از برپایی آتش در معابر باریک و نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی خودداری نمائید.

6-به والدین و شهروندان توصیه می شود کبریت و مواد آتش زا را از دسترس کودکان دور نمائید.

7- از فروشندگان رنگ و مواد شیمیائی درخواست می شود از فروش مواد آتش زا به کودکان خودداری نمائید.

8-تا حد امکان برای روشن کردن آتش، به محل های تعیین شده شهرداری منطقه بروید.

9-آتش ها را در حجم خیلی کم روشن کنید و از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد اتش گیر جدا پرهیز نمائید.

10-قبل از ترک محل آتش بازی، از خاموش شدن آتش مطمئن شوید و باقیمانده آن را با آب سرد کرده و جمع آوری نمائید.

11-هیچ وقت ترقه را به شوخی جلوی پای دوستان و عابران نیندازید این کار آسیب های جدی در پی دارد.

12-از پرتاب کردن نارنجک و سایر مواد محترقه به سمت حیاط، بام و بالکن ساختمان ها و درختان جدا خودداری کنید. این کار نقض حقوق شهروندی می باشد.

13-خرده های شیشه و پاره های فلزات می توانند صدمات جبران ناپذیری را به بدن بخصوص چشم ها وارد کنند. لذا از پرتاب پوکه ها، ظروف خالی اسپری، کپسولهای گاز به داخل آتش جدا خودداری کنید.

14-چنانچه حادثه ناگواری رخ داد، خونسردی خود را حفظ کنید و با نیروهای امدادی تماس بگیرید و نوع حادثه را همراه با تعداد مصدومین و آدرس دقیق اعلام نمایید.

15-تماس با نیروهای امدادی رایگان است. شماره تلفن سازمان اورژانس: 115، سازمان آتش نشانی: 125 و پلیس: 110 است.

16-از ازدحام در محل حادثه پرهیز کنید و راه را برای خودروهای امدادی باز نمائید.

17-در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، بیمار را آرام کنید.

18- از مالیدن موادی همچون خمیر دندان ، سیب زمینی و ... بر روی محل سوختگی خودداری نمائید.

19-محل سوختگی را با آب سرد و تمیز حداقل به مدت 10دقیقه شستشو دهید.

20-انگشتر، النگو، ساعت و سایر زیور آلات تنگ و فشارنده را خارج نمائید.

21-لباس های عضو سوخته را خارج کنید و در محل هایی که به بدن چسبیده، قیچی کنید.

22-تاول ها را نترکانید.

23-در صورت آتش گرفتن لباس ها، فوری یک پتوی خیس دور فرد (به جز ناحیه سر) بپیچید تا شعله های آتش خاموش شود.

منبع:صداسیما


بازگشت