Logo

صفحه اصلي > گزارش > معماری کرج هویت ندارد

معماری کرج هویت ندارد


25 دی 1398. نويسنده: monshi
معماری کرج هویت ندارد


رئیس کمیسیون حفاظت محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه کرج از نظر معماری هویت ندارد، گفت:مهندسین و معماران در طراحی ساختمان‌های اداری باید به جانبازان و معلولین توجه کنند.

نشست تخصصی اعضای هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر کرج با مسؤولین سازمان نظام مهندسی استان البرز عصر امروز در این سازمان برگزار شد.
رحیم خستو، نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج نیز با تأکید بر اینکه معماری ایرانی اسلامی باید در سطح شهر جا بیفتد، گفت: نباید از کار مهندسین طراح و معمار جلوگیری شود تا بتوانند طرح‌های متناسب با فرهنگ ایرانی را پیاده کنند. شهر کرج ترکیبی از نظام مهندسی و شهرداری است که در هر دو بخش مردم با سازه سروکار دارند.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه این سازه‌ها باید برای زیستن، زندگی کردن و تعامل مناسب باشند، اذعان کرد: ارتفاع طبقه همکف تا چهار متر در دستور نقشه قابل قبول است و پذیرفتن این ارتفاع علاوه بر کمک به زیبایی بصری، کیفیت سازه را نیز افزایش می‌دهد.
وی از برگزاری مسابقه نقاشی در اسفندماه خبر داد و افزود: مسابقه عکاسی از بناهای زشت و زیبای شهر با همکاری نظام مهندسی، کمیسیون هنر و شهرداری در اسفند ماه برگزار می‌شود؛ انتظار می‌رود سازنده‌های ساختمان‌هایی که از نظر مردم زیبا باشند، مورد تشویق قرار گیرند و اولویت هم با معماری‌های ایرانی اسلامی است.
خستو با انتقاد به ساختمان‌های ارگان‌های دولتی بیان کرد: در گذشته بناهای سازمان‌های دولتی به عنوان زیباترین ساختمان‌ها مطرح بودند و این در حالی است که امروزه به زشت‌ترین ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند که باید از نظر فرم، کارکرد و نما به ساختمان‌های شهرداری با رویکرد انتقادی نگاه کرد.
تحول در نظام مهندسی البرز با اجرای طرح دو نقشه‌ای

مهدی حاجی قاسمی، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه طرح دو نقشه ای اولین گام در ایجاد تحول در نظام مهندسی البرز برای ساخت و سازهای ساختمانی است، افزود: اولین مرحله حائز اهمیت برای مالکین و سرمایه گذاران دریافت پروانه و مرحله بعدی تأئید نقشه است.
رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج در ادامه بیان کرد: در ابتدا پایه نظام مهندسی کرج کانون مهندسان بوده است و در سال 90 همزمان با استان شدن البرز، سازمان نظام مهندسی به صورت حرفه‌ای آغاز به کار کرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش بی‌بدیل شورای شهر پنجم در رفع مشکلات مردم، همچنان معضلات با جامعه دست به گریبان هستند و نقش مرجعیت در نظام مهندسی مغفول واقع شده که با این وجود تلاش این سازمان در جهت رفع نارضایتی‌های مردم است.
حاجی قاسمی اذعان کرد: یکی از اهداف سازمان این است که مجریان ذیصلاح به صورت حضوری در جریان انجام پروژه باشند که تا الان به نتیجه نرسیده و یا نتایج آن پررنگ نیست. برای مراحل تست بتن، مطالعات لرزه نگاری و ژئوتکنیک نیز خدمات خوب‌ آزمایشگاهی انجام شده است.
رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج در رابطه با ایجاد رفاه و آسایش مردم تصریح کرد: باید در راستای ارائه خدمات به مردم، مشکلات را ریشه‌یابی کنیم تا به کمک شهرداری و شورای شهر بتوانیم زمینه‌ساز شهری آرام‌تر و امن‌تر باشیم.
راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی راه‌حل رفع برخی مشکلات مردم

محمدحسین خلیلی اردکانی، عضو شورای اسلامی شهر کرج یکی از راه‌حل‌های رفع مشکلات مردم را راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی در نظام شهرداری و شورای کرج عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه‌ها زمینه خوبی برای رفع مشکلات مردم است و افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری مشکلات خود را به نحو احسن پیگیری کنند.
عضو شورای اسلامی شهر کرج مطرح کرد: در دوره‌های گذشته شورای شهر کرج برنامه‌ریزی‌های خوبی برای حل مشکلات مردم انجام شد و در دوره جدید نیز سعی ما بر تسریع بخشیدن به این امور است.
وی اظهار کرد: بسیاری از اقدامات شهرداری کرج الکترونیکی شده اما این میزان از کار قابل رضایت نیست و در سایر قسمت‌ها نیز عملیات الکترونیکی شدن پیگیری و انجام شود. راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی راهی برای تحقق عدالت اجتماعی در سطح جامعه است.
حسین محمدی، رئیس کمیسیون حفاظت محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به باز بودن پرونده ساختمان‌های سبز و به نتیجه نرسیدن آن‌ها گفت: از زمان ارائه طرح‌های پیشنهادی در حوزه محیط زیست تاکنون 20 سال می‌گذرد اما موفقیتی در این حوزه کسب نکرده‌ایم.
رئیس کمیسیون حفاظت محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج ادامه داد: به دنبال اجرای طرحی با موضوع ساخت‌وساز ساختمان‌های سبز هستیم؛ با اجرای این طرح می‌توانیم الگویی برای سایر استان‌های کشور باشیم اما افسوس که این طرح هنوز راه به جایی نبرده است.
وی مردم کره زمین را امانتدار محیط زیست خواند و افزود: امروز کره زمین با چالش‌های محیط زیستی مواجه است و بشر به صورت نابخردانه در محیط زیست دخل و تصرف دارد در صورتی که داشتن محیط زیست سالم از جمله مهمترین نیازهای بشر است.
تأمین مصالح ساختمان محیط زیست را تخریب می‌کند

رئیس کمیسیون حفاظت محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج مطرح کرد: صنعت ساخت‌وساز نیز به عنوان یک نیاز تلقی می‌شود اما باید به این نکته توجه داشت که در صنعت ساختمان برای تأمین مصالح، محیط زیست را تخریب می‌کنیم و ساختمانی که ساخته می‌شود فاقد استاندارد است.
وی یکی از موضوعات حائز اهمیت در نظام مهندسی را آموزش مهندسین در زمینه‌های محیط زیست دانست و افزود: آموزش مهندسین از مهمترین اصول در حفظ محیط زیست است؛ به طور مثال جامعه با چالش منابع آبی مواجه است و اگر به مهندسین درست آموزش داده شود، در طراحی استخرها به ابعاد و اندازه آن و میران آب مصرفی توجه می‌کنند.
محمدی در خصوص میزان مصرف منابع آبی با بیان اینکه تهران بیشترین سرانه مصرف آب جهان را با 250 لیتر برای یک نفر در روز دارد، عنوان کرد: یک چهارم آب شرب ایران در تهران مصرف می‌شود. یک درصد جمعیت جهان و کمتر از یک درصد اقتصاد جهان را داریم و پنج درصد گاز جهان را مصرف می‌کنیم.
رئیس کمیسیون حفاظت محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به گلایه‌های مردم در خصوص تردد در ساختمان‌های اداری شهر اذعان کرد: مهندسین و معماران در طراحی ساختمان‌های اداری باید به جانبازان و معلولین توجه کنند اما شهر کرج از نظر معماری هویت ندارد.
ضرورت برخورد مسؤولانه با مشکلات مردم

عباس زارع، عضو شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه در حوزه های کلان شهری باید به صورت کلان تصمیم‌گیری شود و جامعه مهندسین کرج در تصمیم‌گیری‌های مربوط به چهره شهر بسیار مؤثر هستند، افزود: مشکلات اساسی در حوزه مهندسی شهر مشاهده می‌شوند که باید برطرف شوند.
عضو شورای اسلامی شهر کرج افزود: این در حالی است که در شهرهایی همچون اصفهان و مشهد شاهد این موارد نیستیم؛ مسؤولین باید پاسخگو باشند که به چه دلیل ما نتوانستیم اقدامات شایسته‌ای برای بهبود وضعیت شهر انجام دهیم.
وی یکی از ارکان مدیریتی را برخورد مسؤولانه با مشکلات مردم عنوان کرد و گفت: جامعه مهندسی البرز نقش خود را در حل مشکلات مردم به نحو مطلوب ایفا نکرده و تحت تأثیر نظامات سیاسی و مدیریتی دخالت‌هایی صورت گرفته است؛ اگر مطالبه‌گری صورت نگیرد، تحول اساسی در شهر نخواهیم داشت.
زارع با تأکید بر احقاق حقوق جانبازان و معلولان اذعان کرد: هر چه آئین‌نامه تصویب شود اما مسؤولیت اجتماعی پذیرفته نشود باید آئین‌نامه‌ها را به بایگانی سپرد. تشکیلات بروکراتیک کشور ناکارآمد بوده و از جمله دلایل آن گرفتاری در دستگاه‌های عریض و طویل، بنگاه‌های بزرگ، کارمندان زیاد و در برخی موارد وجود تکنولوژی با کمبود اپراتور است.
انتقاد از ارجاعات غیرضروری بانک‌ها

عضو شورای اسلامی شهر کرج ضمن انتقاد از ارجاعات غیرضروری برخی بانک‌ها، بلوک‌ها، قطعات و اراضی شهری اذعان کرد: باید برای کاهش این ارجاعات تلاش شود و هزینه تمام شده نگهداری شهر نیز باید کاهش یابد؛ یکی از مهمترین اقدامات شورای پنجم ممانعت از افزایش نیروی انسانی بدنه شهرداری است.
علیرضا صنوبر، رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز از راه‌اندازی سامانه خبرنگار مهندس خبر داد و گفت: راه‌اندازی این سامانه کمک شورای شهر را می‌طلبد و حداکثر تا اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود و مهندسین می‌توانند مشکلات موجود در هر قسمت از شهر را گزارش کنند و زمانی که پیگیری شود، اثربخشی رخ می‌دهد.
رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز از تقدیر و تشکر از سازندگان برتر در جشن سالانه نظام مهندسی خبر داد و افزود: برترین ساختمان‌ها و سازنده‌ها را معرفی می‌کنیم تا دیگر مهندسین هم بتوانند از آن‌ها به عنوان خالقان اقدامات برجسته الگوبرداری کنند.
اکبر سلیم‌نژاد، رئیس شورای اسلامی شهر کرج ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه هواپیمایی اخیر گفت: با توجه به اینکه پنج تن از در گذشتگان البرزی بودند، از اعضای شورای شهر خواستارم مساعدت‌های لازم را برای به خاک سپردن پیکر این عزیزان در آرامستان‌های البرز به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ‌گونه مبلغی به منظور دلجویی از حانواده‌ها داشته باشند.
باید از مهندسین بومی در پروژه‌های شهر استفاده کنیم
رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه کرج به صورت طولی از مهرشهر، عظیمیه به سمت شاهین ویلا رشد کرده است، مطرح کرد: در کرج مرکزیت نداریم و مرکزیت هم استانی‌های ما در تهران است که اگر ادارات دولتی و شهرداری‌ها عملکرد خوبی داشتند این مرکزیت باید در شهرستان کرج بود.
سلیم‌نژاد عنوان کرد: با توجه به میزان افزایش جمعیت در کلانشهر کرج نباید در تردد با مشکلی مواجه باشیم و به همین منظور برای تردد راحت‌تر مردم ناوگان حمل و نقل عمومی را افزایش دادیم زیرا پاسخگوی این میزان جمعیت نبود و در همین راستا تمام هزینه‌ها را به سمت قطار شهری بردیم.
وی افزود: برای انجام پروژه‌های شهر باید از مهندسین و متخصصین بومی استفاده کنیم؛ تا پول نباشد نمی‌توان اقدامی انجام داد؛ تحصیلات زمانی به درد می‌خورد که در کنار پول باشد. سرمایه‌گذار هم باید سود ببرد تا سرمایه خود را پای کار بیاورد.
سلیم نژاد با تأکید بر حضور نخبگان در سیستم‌های مدیریتی و با بیان اینکه هرکسی خود را وزیر و مدیر نکند، گفت: باید تلاش کنیم شورای شهر را نخبگان تشکیل دهند؛ کشور نیاز دارد نخبگان آموزش ببینند و برای اداره کشور تربیت شوند؛ اگر برای آینده شهر مهندس خوب تربیت کنیم، مشکلات شهر کمتر می‌شود.
بازگشت