22 اسفند 1396
شماره خبر: 192871

تکریم ارباب رجوع مصداق عینی حقوق شهروندی است

سپیدار‌آنلاین: گروه سیاسی

تکریم ارباب رجوع مصداق عینی حقوق شهروندی است


استاندارالبرز با بیان اینکه تکریم مردم و ارائه خدمات مناسب به شهروندان از مصادیق حقوق شهروندی است؛ از تشکیل ستاد تسهیلات سفر در استان خبر داد و گفت: فرمانداران ، شهرداران و دیگر مسئولان باید در ایام نوروز کشیک ها را فعال نگه دارند.
«دکترمحمدعلی نجفی» در جلسه ستاد صیانت از حقوق شهروندی که در سالن شهدای دولت برگزار شد؛ ضمن گرامیداشت ۲۲ اسفند، روز پاسداشت مقام شامخ شهدا، اظهار داشت: همه مدیران نظام اسلامی موظف به پاسداشت و رسیدگی به امور خانواده های معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان هستند و ارزش و احترام به این مهم خود در زمره حقوق شهروندی محسوب می شود.
***برخورداری از حق رای مصداق حقوق شهروندی است
وی با قدردانی از اقدامات انجام شده در بحث حقوق شهروندی و صیانت از حقوق شهروندان افزود: در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی و .. نیز تا کنون اقدامات موثر و ثمر بخشی انجام شده است و یکی از مصادیق اجرای حقوق شهروندی نیز استفاده از حق رای است که در انتخابات رئیس جمهوری به عینه تحقق آن را در استان شاهد بودیم. دکتر نجفی در این رابطه به اولین جلسه دکتر روحانی در ابتدای سال ۹۲ اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان یکی از نکاتی که روی آن تاکید داشتند بحث حقوق شهروندی بود. اینکه از سالهای قبل بسیاری از حقوق شهروندان آگاهانه و ناآگاهانه از آنان سلب شده است و بعضا ممکن است کسانی این شرایط را ایجاد کرده باشند و یا عده ای ناخواسته به این شرایط دامن باشند در نهایت همین امر موجب شده تا مردم از بسیاری حقوق خود دور شده باشند.
***حقوق شهروندی از اندیشه های انتخاباتی دکتر روحانی بود
استاندار البرز با اشاره به اینکه بازتاب نادیده انگاشتن حقوق شهروندان از جایی دیگر سر بر خواهد آورد؛ گفت:کم رنگ شدن حقوق شهروندان در جای دیگری خودش را نشان می دهد و تنها قوه مجریه موظف به اجرای این امر نیست و همه قوا باید کار خود را انجام دهند تا شاهد اعتراضی نباشیم. وی افزود: اگر کسی به دنبال حقوق اساسی و حقوق شهروندی و به کرامت انسانی معتقد باشد هرگز به اماکن عمومی تعرض نمی کند. دکتر نجفی با بیان اینکه احقاق حقوق شهروندی از اندیشه های دکتر روحانی قبل از انتخابات بود؛ گفت: در سال ۹۶ نیز به این مهم بسیار پرداخته شد تا جایی که معاونتی نیز در نهاد ریاست جمهوری به همین منظور ایجاد شد. وی افزود: در همین چارچوب مدیران ملزم به رعایت حقوق شهروندی در دستگاه های اداری هستند و باید تلاش می کنیم که حقوق شهروندی در بخش های مختلف اجرایی شود.
***حقوق زنان و جوانان در دستگاه ها دیده شود
نماینده عالی دولت در استان در محور دیگری سخنان خود را به موضوع حقوق شهروندی در زنان و جوانان بسط داد و گفت: بسترهای احقاق حقوق این دو قشر نیز باید در دستگاه ها ایجاد شود و فرمانداری ها، شهرداری ها و ادارات کل نیز باید به این مهم اهتمام ویژه داشته باشند.
***لزوم بهره مندی از ظرفیت زنان در جایگاه های مدیریتی
وی با اشاره به سفر دکتر جهانگیری به استان البرز و تاکید نسبت به استفاده بیشتر از زنان در پست های مدیریتی خاطرنشان کرد: در حوزه بانوان کم کار شده است؛البته نیاز به زمان داریم ولی باید تلاش و جدیت در این زمینه داشته باشیم و در انتخاب ها از ظرفیت بانوان بیشتر استفاده شود.
***جوانان مستعد شناسایی شوند
استاندار با تاکید بر اینکه باید جوانان را باور کنیم؛ گفت: در حوزه جوانان هم همین گونه است و انتظار می رود در بحث شناسایی و انتخاب جوانان از فرصت جوانان در سطوح مختلف مدیریتی استفاده شود.
***مسئولان استان در ایام تعطیل کشیک ها را فعال نگه دارند
دکتر نجفی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت آمادگی استان در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: فرمانداران نباید در ایام نوروز محل خدمت را ترک کنند و کلیه شهرداران و دستگاه ها نیز کشیک های فعال داشته باشند و در موارد ضروری جانشین مربوطه را نیز پیش بینی کنند.
***ستاد تسهیلات سفر در استان تشکیل می شود
دکتر نجفی ادامه داد: ستاد تسهیلات سفر استان بزودی تشکیل می شود و مواردی که لازم است بار دیگر متذکر خواهیم شد و البته عملکرد یک سال اخیر دستگاه ها نیز مرور می شود.وی افزود: اگر چه مردم ما به رشد کافی رسیده اند که در جشن ها و اعیاد خود عمل کنند که اخیرا نیز در جریان مسابقات فوتبال شاهد عملکرد مناسبی از سوی این قشر بودیم.
***تکریم ارباب رجوع مصداق عینی حقوق شهروندی است
استاندار البرز درابطه با ضرورت اجرای حقوق شهروندی در دستگاه ها نیز بیان کرد: وظایف ما در راستای حقوق شهروندی تکریم ارباب رجوع است. بارها و بارها من و شما شاهد بوده ایم که ارباب رجوع به اتاق ما آمده و شاهد دعای خیر آن ها بوده ایم و اینکه ارباب رجوع موردپذیرش قرار می گیرد می گوید که با طرح دغدغه ها سبک شده ام همین رضایت خاطر مطلوبی را به همراه دارد؛ حرکتی که نه هزینه و نه پول و اعتباری را از ما کم می کند.وی خطاب به مدیران افزود: عزت و احترام که بودجه نمی خواهد وچیزی از ما کم نمی شود؛ باید با مردم صادقانه برخورد کنیم و به مردم راست بگوییم؛ اصلا برای همین امر انقلاب اسلامی شکل گرفت. دکتر نجفی گفت: گاهی مدیران با یک شاخه گل از همکاران خود قدردانی کنند چرا که این امر موجب تلطیف قلوب و نزدیکی ما به همکاران و ارباب رجوع خواهد شد.
***کارایی میز خدمت را خراب نکنیم
استاندار البرز همچنین با تاکید بر فعال شدن میز خدمت در دستگاه ها تصریح کرد: اجازه ندهید طرح میز خدمت همانند پنجره واحد به یک نام محدود و مورد غفلت واقع شود. یکی از فلسفه های شکل گیری میز خدمت تکریم ارباب رجوع بوده است در پنجره واحد هم همین گونه است سرمایه گذار ثروت می آورد اما با سنگ اندازی ما مانع این امر می شویم.وی افزود: ثروت از سرمایه بودجود نمی آید ثروت از اندیشه ایجاد می شود و باید این اندیشه ها را تقویت کنیم.
***رسیدگی به آسیب های اجتماعی دغدغه جدی و اساسی است
دکتر نجفی ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی را نیز برگرفته از مسئله نادیده انگاشتن مطالبات مردمی و عدم تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندان دانست و تصریح کرد: یکی از عمده دغدغه های مقام معظم رهبری نیز رسیدگی به آسیب های اجتماعی است تا جایی که جلسات چندین ساعته را به این مسئله اختصاص می دهند بنابراین باید به جد در این زمینه ورود پیدا کنیم.
***مدیران استان در آخرین شورای اداری کارنامه می گیرند
وی در ادامه با اشاره به اینکه در آخرین جلسه شورای اداری استان در سال ۹۶ عملکرد شش ماهه مدیران بررسی و کارنامه کاری دریافت خواهند کرد؛ افزود: اقدامات موثری در این مدت در ستادهای مختلف استانی صورت گرفته اما عده ای سفیدی ها را نمی بینند؛ ما تلاش می کنیم تا این عملکردها را انعکاس دهیم و در ارزیابی ها و پایش ها مدیران نمرات عملکرد یک ساله خود را در کارنامه کاری دریافت کنند.
اعلام نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی و خدماتی در راستای اجرای برنامه های ستاد صیانت در دو حوزه حقوق شهروندی و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و بازرسی ارزیابی های ستاد صیانت در ایام نوروز از دیگر محورهای این جلسه بشمار می رفت.هر ساله بمنظور ارئه خدمات مناسب به مسافران نوروزی؛ ارزیابی ها و پایش های مستمری از روند خدمات دستگاه های خدمات رسان صورت می گیرد.براین اساس واحدهای بازرسی در فرمانداری ها بمنظور افزایش سطح رضایتمندی و حقوق شهروندی؛ از ۲۴ اسفند لغایت ۲۰ فروردین ماه ۹۷ فعال خواهند شد.براساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان؛ تمام بیمارستان های استان البرز در ایام نوروز فعال و تیم های بهداشتی نیز در طول یک ماه اخیر کار خود را با دو برابر ظرفیت انجام می دهند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود