14 اسفند 1396
شماره خبر: 192388

دستي به مهر بگشا

سپیدار‌آنلاین: گروه یادداشت

دستي به مهر بگشا


روز نيكوكاري دستان همه انسانهاي پاك نهاد به مهر گشوده مي شود و بستري فراهم مي كند تا دلها به همديگر نزديك تر شوند و غم و اندوه را از اردوگاه نيازمندان پاك كنند. ما نيز ابتدا به خودمان و سپس به نيازمندان قول مي دهيم، بر مسير مهرباني و نيكوكاري حركت كنيم و غم و اندوه را از اردوگاه آنها كه نياز دارند بزداييم.
دکتر اصغر نصیری شهردار کرج _ احسان و نيكوكاري موضوعي نيست كه تنها بشود يك روز، يك هفته، يك ماه و يا يكسال را براي آن در نظر گرفت و به ديگران يادآور شد. بلكه نيكوكاري در جوهره همه آدمیان تا زماني كه دستشان از دنيا كوتاه نشده ذخيره شده است. اانسانها فارغ از اينكه به چه نقطه اي از كره زمين تعلق داشته باشند، از چه دين و آئینی پيروي كنند و چه رنگ و نژاد و نشانه اي بر خود داشته باشند به نيكوكاري اعتقاد و باور دارند و از آن به عنوان يك كار خوب ترويج و تبليغ مي كنند. آنچه موجب تفاوت در نگرش نيكي و احسان به ديگران ديده مي شود مصداق هاي آن است و گرنه در ماهيت كمك به سايرين، كسي ترديدي ندارد. انفاق و دستگيري از نيازمندان در فرهنگ ديني ما تجارتي پرسود است به اين معنا كه كمك كننده در تعاليم ديني با اعتقاد به اينكه به هر ميزان كمك كند نتيجه كمك، چندين برابر به او باز مي گردد، در مدد رساني به ديگران هيچ گاه دچار ترديد نمي شود.
شايد باور اين نكته براي برخي از ما سخت و غير قابل پذيرش باشد كه احسان و نيكوكاري تنها غذا دادن به يك گرسنه و بي خانمان نيست، چه بسياري از افراد مشهور جهان و ايران نيز ثروت خود را براي كارهاي بزرگي چون ساخت دانشگاه، ساخت بيمارستان، ساخت مدرسه و ساخت فضاهايي كه امكان استفاده همگاني براي آن مهيا باشد هزينه كرده اند، بسياري از موسسات آموزش عالي نام آور و سرشناس جهان توسط افراد خير ساخته شده و در اختيار مصرف كنندگان قرار گرفته است، شمار قابل توجهي از كتابخانه هاي عمومي توسط نيكو كاران ساخته و آماده شده است و اغلب پارك هاي ملي دنيا را نيكوكاران وقف استفاده عمومي كرده اند. از طرفي شاید این گونه تصور شود که احسان ویژه کسانی است که مال فراوان در اختیار دارند و دیگران را به سبب تنگدستي نيازي نيست كه در احسان و نیکی، کمک و مشاركت كنند. در حالي كه این اندیشه مطرود است، به ويژه زماني كه بدانيم نيكوكاري به هر ميزان كه باشد مفيد و اثر بخش است. اگر چه امروز 14 اسفند روز نیکوکاری نام گرفته است، اما چنين روزي مي تواند بهانه اي باشد تا رگ هایمان از خون انسانیّت لبریز شود، نبضمان با یاد دیگران بزند، هوای دل هایمان لبریز از مهربانی و عطوفت شود و در هر تپش قلبمان، ياد نيازمندي را زنده كنيم و برايش نيكي هديه دهيم.
روز نیکوکاری فرصت خوبي فرا روي همه ما گشوده است تا نيكي كنيم، چرا كه فردا دستمان از جهان کوتاه است و چه بسا حسرت روزگارانی را بخوریم که می توانستیم شادی هايمان را هدیه کنیم اما تعلل كرديم، مي توانستيم دستي به مهر بگشاييم اما غفلت كرديم. نتيجه اينكه اگر بپذيريم دستی که کمک می کند، از دستي که تنها به دعا بلند مي شود تاثير اجتماعي بيشتري دارد، اگر باور كنيم كه انسان خوشبخت نمی شود، مادامي كه برای خوشبختی دیگران نکوشد، اگر قبول كنيم كه بخشنده بودن بیش از آنکه توانایی مالی بخواهد قلب بزرگ می خواهد، آنگاه به اين واقعيت دست خواهيم يافت كه احسان به عنوان فضیلت انسانی و عبادتی بزرگ، نياز امروز همه ما است و اگر تعلل كنيم قافيه مهر و دوستي را باخته ايم.
سخن پاياني
ما انسانها در ضمير ناخودآگاه به دنبال بهانه اي هستيم تا كاري كنيم اثربخش، نقش آفرين و ماندگار. روز احسان و نيكوكاري اگر چه يك روز همانند ساير روزها است، اما به ما نهيب مي زند، هشدار مي دهد و ياد آور مي شود كه فرصت زيادي براي محبت كردن به ديگران نداريم. روز احسان و نيكوكاري مي تواند بهانه اي شود تا روزهاي پاياني اسفند را به بهار و نوروز پيوند زنيم و به خود يادآور شويم كه روزهاي سرد زمستاني در حال گذرند و روزهاي سرسبز بهاري خواهند آمد. آن زمان كه نيكي و نيكوكاري را سرلوحه خويش كنيم و از رهگذر عطوفت و محبتي كه به ديگران مي كنيم، نهال دوستي بكاريم كه ثمره اش ساختن و آباد كردن باشد. روز نيكوكاري دستان همه انسانهاي پاك نهاد به مهر گشوده مي شود و بستري فراهم مي كند تا دلها به همديگر نزديك تر شوند و غم و اندوه را از اردوگاه نيازمندان پاك كنند. ما نيز ابتدا به خودمان و سپس به نيازمندان قول مي دهيم، بر مسير مهرباني و نيكوكاري حركت كنيم و غم و اندوه را از اردوگاه آنها كه نياز دارند بزداييم.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود