28 مهر 1397
شماره خبر: 203601

هوش مالی چیست و چطور به نابغه هوش مالی تبدیل شویم ؟

سپیدار‌آنلاین: گروه یادداشت

هوش مالی چیست و چطور به نابغه هوش مالی تبدیل شویم ؟


شاید تابه‌حال با خودمان فکر کرده باشیم که چرا بعضی از افراد به‌راحتی آب خوردن پول درمی‌آورند ولی وقتی نوبت به ما می‌رسد انگار پول از دست ما فرار می‌کند ، آیا به این اندیشیده‌ایم که ایراد کار کجاست ؟
پاسخ همه‌ی این سؤالات که شاید در مقطعی از زمان ذهن شمارا نیز درگیر کرده است در یک جمله خلاصه می‌شود و آن این است که برای پولدار شدن هم باید باهوش بود اما یک هوشی متفاوت از IQ مردم چه فقیر و چه ثروتمند همه به‌نوعی مشکل مالی دارند و سؤالی که پیش می‌آید این است آیا من با داشتن پول زیاد مشکل مالی‌ام حل می‌شود ؟ بیشتر ما می‌دانیم نه پول زیاد ، نه تحصیلات ، نه داشتن شغل آن‌چنانی ، هیچ‌کدام مشکل مالی ما را حل نمی‌کند و همه‌ی این‌ها برمی‌گردد به هوش مالی ، هوش مالی مفهومی ذهنی است که به عملکرد یا کارهای خاصی اشاره دارد که ثروت را به زندگی شما می‌آورد ، و اگر هوش مالی‌مان رو تقویت نکنیم قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد ، سؤالی که مطرح می‌شود این است برای تقویت هوش مالی یمان چه‌کار باید بکنیم ؟
هوش مالی و تقویت آن به همه اقشار جامعه کمک خواهد کرد که زندگی مالی بهتری داشته باشند. کسانی که هوش مالی خود را تقویت می‌کنند، می‌توانند در کسب درآمد، مدیریت پول و سرمایه‌گذاری آن عملکرد موفقی داشته باشند اما باید گفت که تقویت و توجه به هوش مالی برای مدیران و صاحبان کسب‌وکارها از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود ، توجه و تقویت هوش مالی شما می‌تواند در موفقیت و یا عدم موفقیت کل مجموعه تأثیر بزرگی داشته باشد.
چیزهایی که آرزو داشتیم در مدارس و دانشگاه‌ها یاد می‌گرفتیم این بود که رفتار با پول را به ما آموزش دهند ،اینکه در ذهن افراد ثروتمند و باهوش مالی بالا چه می‌گذرد را آموزش می‌دیدیم ، نکته‌ی مهم و جالب‌توجه در نوع رفتار افراد باهوش مالی بالا و افراد باهوش مالی پایین در نوع ذهنیت و نوع نگرش آن‌ها به پول و نهایتاً باورهای آن‌هاست ، اگر ما بتوانیم با الگو گرفتن از افراد باهوش مالی بالا نوع رفتارها و دیدگاه‌های آن‌ها رو سرلوحه‌ی کارمان قرار دهیم با تمرین و تکرار می‌توانیم جز هوشمندان مالی شویم
اما کدام ویژگی‌ها می‌تواند ما رو جزء هوشمندان مالی قرار دهد :
1- داشتن طرح عملیاتی:
افرادی که از هوش مالی بالایی برخوردارند همیشه برای برنامه‌های روزانه خود از طرح‌های عملیاتی جامعی استفاده می‌کنند .
2- پس‌انداز کردن حداقل 10% از درآمد :
به‌طورقطع اگر کتاب " ثروتمندترین مرد بابل " را مطالعه کرده باشید در آن اشاره‌شده است که 10% از درآمد ماهانه خود را به‌طور مستمر و پیوسته پس‌انداز کنید تا ازاین‌پس اندازها در سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کنید .
3- کم کردن هزینه‌ها یا به حداقل رساندن بدهی‌ها:
افراد باهوش مالی بالا همیشه قبل از خرید سعی می‌کنند بهترین و مناسب ترین قیمت را انتخاب کنند تا با بدهی مواجه نشوند.
4- تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت برای دستیابی به هدف‌های مالی تنظیم‌شده:
تعیین اهداف قطعاً ارتباط مستقیمی با طرح‌های عملیاتی دارد افراد باهوش مالی بالا با تعیین برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت و کوتاه‌مدت سعی می‌کنند تا راه رسیدن به موفقیت‌های مالی‌شان را هرروز هموارتر سازند .
5- داشتن استراتژی در خرج کردن پول:
افراد باهوش مالی بالا برای خرج کرد خود همیشه تأمل می‌کنند و از پیامدهای کوچک‌ترین خریدهای خودآگاه هستند.
6- راهنمایی و توصیه گرفتن از متخصصین مالی :
یکی از ویژگی‌های افراد باهوش مالی بالا این است که خود را عقل کل نمی‌دانند و با بهره‌گیری از دانش افراد متخصص به پیشرفت روند موفقیت خود کمک می‌کنند و این فرآیند را تسریع می‌بخشند .
7- در تعامل و برخورد با مدیران مالی موفق :
ما برای بهبود در عملکردمان باید از عادات و رفتارهای افراد باهوش مالی بالا الگوبرداری کنیم و با این افراد همیشه در تعامل باشیم و استراتژی به‌روز و دانش آن‌ها در جهت رسیدن به موفقیت‌های مالی بهره بگیریم .
شایان‌ذکر است مطالب عنوان‌شده در" دومین سمینار گروهی الفبای هوش مالی در خانواده " دقیقاً راهکارهای عملی برای رسیدن به موفقیت مالی را مطرح می‌کند که لازمه هر فرد برای داشتن زندگی بهتر است که توسط مهندس سعید ابدالی مورخ 19 مهرماه در فرهنگسرای کوثر و به همت و مشارکت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کرج برگزار گردید ، عنوان شد برخی از سرفصل‌های مطرح‌شده عبارت‌اند از :1-فرصت‌یابی و هوش مالی به روش دارن هاردی
2-مفاهیم ریشه‌ای الفبای هوش مالی
3- راهبردهای عملی در تنظیم هزینه‌ها و دارایی‌ها
4-هدف‌گذاری مالی و نحوه‌ی نگارش آن
5-انضباط فردی که برای اولین بار مطرح گردید
6-معرفی کتاب
7-دزدان مالی
8-برگزاری مسابقه و اهدا جایزه ویژه به نفر اول
اما مهم‌ترین نتیجه‌ای که می‌توان گرفت ، این است که برای نابغه شدن در هر زمینه ابتدا باید الفبا و هنر آن موضوع را فراگرفت و آموزش مناسب، این بستر را برای ما محیا می‌کند و تمرین و ممارست برای به‌کارگیری هر آنچه آموخته‌شده نیز این نیل به هدف را ممکن می‌سازد درصورتی‌که اشتیاق سوزان برای رسیدن به هدف داشته باشیم.در انتها از جناب مهندس احمد خیری ، مهندس اشتری ، سرکار خانم ملاحسینی تشکر ویژه می نماییم که ما رادر برگزاری این سمینار یاری کردند.امید است دست در دست هم برای داشتن کرجی بهتر برای زندگی کردن به هم کمک کنیم تا با یادگیری الفبای هوش مالی و ارتقاء دانش مالیمان و بهبود روند زندگی‌مان از دانشگاه هوش مالی فارغ‌التحصیل شویم . کرمی پشتیبانی سمینار الفبای هوش مالی

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود